Lubina, 8. jún 2023 | Verejnosť vo včerajších doobedňajších hodinách nepríjemne prekvapila správa o dopravnej nehode autobusového zájazdu detí s osobným automobilom pri obci Lubina.

V autobuse smerovalo 27 detí z materských škôl v Poriadí a v Hrašnom, pod dozorom svojich vychovávateliek, do Farmaparku na lubinských kopaniciach. Krátko za Lubinou v smere na Hrnčiarové do autobusu narazil 40-ročný vodič Chevroletu, ktorý slovami polície, “pravdepodobne neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky a vošiel do protismernu.“

Vodič zostal zakliesnený v aute a utrpel vážne poranenia na viacerých častiach tela. Ako informovala letecká záchranná služba ATE, po základnej starostlivosti záchranárov bol letecky transportovaný v stabilizovanom stave s tzv. polytraumou do Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Posádka autobusu, vrátane všetkých detí, našťastie vyviazla bez zranení, navyše o nehode sa ani nedozvedeli. Učiteľky s vodičom zachovali rozvahu a deťom povedali, že sa jedná o cvičenie. Ihneď zastreli závesy, vďaka čomu deti ušetrili nepríjemným pohľadom a traume.

,,Učiteľky mali dostatočný prehľad o deťoch, bez problémov by spozorovali, ak by malo nejaké dieťa posttraumatický šok, prípadne nejaké zranenie. Spoločne sa v autobuse hrali, spievali pesničky a udržiavali dobrú atmosféru. Najlepšie riešenie, ktoré urobili bolo, že pokračovali vo výlete ďalej, deti previezol náhradný autobus do Minifarmy a následne späť do MŠ. Užili si zvieratká a absolútne nemysleli na to, prečo meškajú a prečo sedeli niekde v autobuse,‘‘ napísal k incidentu starosta Poriadia, Martin Pražienka. K veci sa údajne objavili komentáre, ktorými niektorí ľudia kritizovali postup učiteliek. Vďaka nim si však deti užili naplno výlet bez toho, aby vôbec o havárii vedeli a prišli domov úplne v poriadku.

Cestu cez Lubinu začali motoristi využívať častejšie ako obchádzku, v dôsledku regulácie dopravy na opravovanom hlavnom ťahu do Starej Turej. Aj v tomto prípade sa však potvrdilo, že pre pár ušetrených minút sa neoplatí jazdiť rýchlo, na čo polícia upozorňuje neustále.

Titulka: Letecká záchranná služba Air – Transport Europe.