Sobotište, 9. feb. 2023 | 9. februára 1796 sa narodil v Brezovej pod Bradlom priekopník družstevníctva na Slovensku, národný buditeľ, ľudovýchovný pracovník, divadelný organizátor a učiteľ Samuel Jurkovič.

Práve 9. februára si pripomíname aj iný dôležitý a zaujímavý medzník našej histórie. Prvé úverové družstvo v Európe pod názvom Spolok gazdovský založil Samuel Jurkovič 9. feburára 1845 v Sobotišti.

Začiatky družstevníctva siahajú do prvej polovice 19. storočia. V anglickom mestečku Rochdale si 24. októbra 1844 založili tkáči, robotníci a krajčíri prvé spotrebné družstvo na svete – potravinové družstvo Spolok poctivých priekopníkov. Len o pár mesiacov, 9. februára 1845, Samuel Jurkovič v Sobotišti založil Gazdovský spolok – prvé úverové družstvo v Európe. Pri príležitosti vzniku spolku každý jeho člen na jar zasadil dva stromčeky, celkovo 160 líp, z čoho vznikol lipový háj. (Dnes chránený areál Lipnica-Savarka)

Budova Družstevného domu S. Jurkoviča v Sobotišti, zdroj: Google Mapy

Svojim členom spolok poskytoval lacný úver z prostriedkov, ktoré vznikali pravidelným vkladaním úspor do družstevnej pokladne. Boli stanovené prísne podmienky, za ktorých mohol žiadateľ získať úver (mravne a čestne žiť, vyvarovať sa alkoholu, nočnému túlaniu a hraniu v karty). Lacnejší úver pomohol členom, aby zlepšili svoje sociálne podmienky, neboli závislí od úžerníkov (úroky až 50 %) a ochránil ich pred exekúciou. Podľa stanov bol vklad 30 strieborných grajciarov a povinný týždenný príspevok 3 groše. Finančné prostriedky tvoril podielový kapitál, týždenné vklady a 6 % úrokov z pôžičiek.

Hlavnými zásadami Gazdovského spolku bola dobrovoľnosť vstupu, svojpomoc, vzájomnosť a samospráva. Spolok napomáhal rozširovaniu vzdelania členov a vychovával ich v slovenskom národnom duchu.

Spolok, založený na 6 rokov, mal neskôr až 60 členov. Funkcionári predseda, pokladník a účtovníci – boli volení na členských schôdzach. Predsedom po celý čas trvania spolku bol Samuel Jurkovič. Výročné členské schôdze sa konali ročne od apríla 1848, keď kapitál spolku dosiahol vyše 600 zlatých.

Zložitá politická situácia v období Bachovho absolutizmu a po revolúcii v roku 1948 spolu s prenasledovaním národne orientovaného Jurkoviča viedli k tomu, že musel odísť do Prahy. Spolok gazdovský preto ukončil činnosť 28. januára 1851. Po svojom návrate sa Jurkovič pokúsil obnoviť jeho činnosť, onedlho ho však opäť rozpustili. Podľa vzoru spolku v Sobotišti boli v roku 1845 založené gazdovské spolky vo Vrbovciach, v Brezovej pod Bradlom, na Myjave a neskôr desiatky spolkov a družstiev po celom Slovensku.

V Sobotišti sa v renesančno-barokovom kaštieli nachádza Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča, v ktorom je i jeho písací stôl s účtovnou knihou so zoznamom prvých členov Gazdovského spolku.

Pri príležitosti 150. výročia vzniku Gazdovského spolku vydalo Ministerstvo dopravy, spojov a verejných prác 8. februára 1995 poštovú známku „Gazdovský spolok, Sobotište, 1845“ v nominálnej hodnote 9 Sk.

Pozn. red.; Dcéra Samuela a Kataríny Jurkovičových, Anna Jukovičová, bola slovenská ochotnícka herečka, manželka Jozefa Miloslava Hurbana a matka Svetozára Hurbana-Vajanského. Druhá dcéra Emília bola matkou architekta Dušana Samuela Jurkoviča.

Autor: Iveta Plšeková

Titulka: Kolorizácia a retuš: Kopaničiarske noviny. Zdroj: obec Sobotište, nove-mesto.sk