62. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava sa v roku 2022 uskutoční v plnej paráde, opäť v Trnovcoch a bez obmedzení. Folklórny sviatok na kopaniciach prinesie v do Metropoly pod slamou všetko to, na čo sme boli zvyknutí z predošlých rokov – mestečko MY-A-VY, bohatý program v amfiteátri a rôzne sprievodné podujatia naprieč mestom. Nakoľko príprava na festival začala z objektívnych dôvodov neskôr, organizátori potrebovali viac času na zverejnenie a kompletizáciu programu. Dnes, 24. mája ho už poznáme.

V stredu 15. júna dopoludnia začne program v centre na námestí dobovými hrami pre deti pod názvom En-ten-tíčki. Ďalším podujatím bude popoludní otvorenie výstavy Sedemdesiat sukien mala v SNM – Múzeu SNR. Vo štvrtok večer prijmú organizátori v areáli Gazdovského dvora v Turej Lúke zahraničné súbory a pri tej príležitosti prebehne Tanečná škola. Je tu možnosť, že by sa mohli v priebehu týchto dvoch dní objaviť v rámci festivalových pozvánok na námestiach miest a obcí v okolí. Nechajme sa teda prekvapiť.

‘‘Zastúpenie krajín, ktoré tento rok na myjavské kopanice zavítajú, sa vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu vo svete stále vyvíja, ale členovia Programovej rady aktívne komunikujú so súbormi z Českej republiky, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Macedónska, Cypru, či Grécka.‘‘, uvádza možnosti obsadenia festivalu hovorca mesta Myjava Marek Hrin na stránke mffmyjava.sk.

V piatok 17. júna hostia z cudziny vystúpia o 10. hodine pre žiakov ZŠ a SŠ v Kultúrnom dome Samka Dudíka v programe pod názvom Veľký svet malým ľuďom. Podvečer sa hlavné dianie presunie do Trnovcov. Od 18.30h otvorí svoje brány návštevníkom mestečko MY-A-VY, ktoré bude lákať ponukou tradičných špecialít. Medzitým začnú prvé predstavenia v prednom areáli Vavrineckou trojkou z Kočína-Lančára a vystúpením Divadla Korbáč z Myjavy. O 20. hodne v amfiteátri zaznie zvučka oznamujúca oficiálne otvorenie MFF. ‘‘Zahájenie bude opäť spojené s odovzdávaním Ceny festivalu a asistovať tu bude Detský folklórny súbor Kopaničiarik, ktorý oslavuje 50 rokov svojej existencie.‘‘ – dodáva M. Hrin.

Následne sa na pódiu predstavia divákom zahraničné súbory v uvítacom pásme Vitajte, priatelia, na Myjave! a po nich prídu na rad domáce súbory s novým programom Krojoveda.  Vystúpia v ňom DFS Kopaničiarik, FS Kopaničiar a FS Kopa z Myjavy, FSk Kýčer z Turej Lúky, Vypletačky, Holeška z Prašníka, Krajňanky z Krajného a Brezová z Brezovej pod Bradlom. Piatok v amfiteátri ukončí premietanie programu Pieseň ako zrkadlo duše v podaní Márie Brdárskej-Janošky, FS Hôrka z Rejdovej a ĽH Ondreja Hlaváča z Rožňavy. Okrem toho však bude život v PKO Trnovce pokračovať aj po polnoci (nie len) Ľudovou zábavou s Krajnanskou muzikou z Krajného.

Sobotná kultúra v Myjave začne o 9. hodine Jarmekom pot mijafskú vežú s účasťou desiatok ľudových remeselníkov a predajcov. Javisko na rínku ponúkne piesne a tance Dychovej hudby Myjavci, Myjavských heligonkárov, Detského FS Kopaničiarik a ĽH FS Kopa so spevákom Jaroslavom Hargašom. ‘‘ Samozrejme, na javisku sa zastaví aj každý súbor, každá skupina, ktorá bude súčasťou sprievodu mestom v rámci Prehliadky krojov o 10.30 h.‘‘

O 11. hodine si môžu návštevníci užiť v ev. chráme program Pieseň ako zrkadlo duše, tentoraz naživo. Od 13. hodiny pokračuje program v Trnovcoch otvorením už spomínaného mestečka s Kuchyňou starých materí a predstavením Divadielka MY-A-VY pre deti, ktoré sa potom môžu zabaviť v tvorivých dielňach a ďalšími aktivitami.

,,Na svoje si v mestečku MY-A-VY prídu aj tí, ktorí sa o folklór a ľudové tradície zaujímajú serióznejšie, a to napríklad na programe Folklórna škola mravov stodola venovanom tento raz primášovi Jánovi Kolárikovi z Priepasného. Pripravená tu bude aj Koštovka páleného, Školička tanca a spevu pre deti, Tanečná škola zameraná na tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, súťaž O mijafskí kosjérek a ďalšie zaujímavé programy. Dianie na lúke ukončí – podobne ako v piatok – nočná Ľudová zábava, tento raz s Ľudovou hudbou M. Pagáča.‘‘

MFF Myjava 2019, foto: V. Pyxel Domen

Hlavný program v amfiteátri začne od 16. hodiny premietaním filmu a od 17. hodiny tematickým pásmom aj s odkazom na prítomnosť vojny za našimi hranicami. Vystúpia v ňom MSSk Chotár z Hornej Súče, Ľudová hudba Skaličan zo Skalice, Ľudová hudba Javorníček z Hvozdnice, Krajnanská muzika z Krajného, LH Metošé z Březové, Ľudová hudba Bielikovci z Terchovej, FS Brezová z Brezovej pod Bradlom a Margita Jágerová z Lužianok. Na festivale nazrieme aj do nových tém, napríklad pásmom o Vianociach od 18.40h s FS a ĽH Javorníček, FS a ĽN Považan, ĽH Petra Obucha, FS Brezová a ďalších. Večer dostanú priestor opäť zahraničné súbory a po nich tie slovenské – Marína zo Zvolena, Váh z L. Mikuláša, Považan z Pov. Bystrice a Nadšenci z Trenčína.

Nedeľa 19. júna začne Misijnými bohoslužbami a vystúpením členov Divadla Korbáč. Popoludní prídu na rad aktivity pre deti a tie sa predvedú aj na javisku, kde sa od 14.30 hod. začne program detských folklórnych súborov a zo Zvolena, Trenčína, Piešťan, Brezovej a Nitry. Záverečný galaprogram od 16.10 hod. prinesie tradične vystúpenia domácich folklórnych súborov z Myjavy a Turej Lúky a posledným programom bude  vystúpenie Vlčnovských búdových umelkyň a Mužákov z Prietržky.

Vstupenky na jednotlivé dni a permanentky sú v predpredaji od 16. mája v sieti Ticketportal a cez pracovné dni od 12. do 16. hodiny aj v KD Samka Dudíka v Myjave . Návštevníkom, ktorí nemajú možnosť ubytovať sa v zariadeniach z dôvodu plnej obsadenosti, bude opäť prístupná na prespanie mestská športová hala za 4 €/noc na osobu. ,,Treba mať so sebou spací vak a karimatku, k dispozícii je WC i sprcha. Bližšie informácie o ubytovaní získate pred festivalom i počas neho na tel. čísle 0918 831 395‘‘, informuje M. Hrin. Počas folklórneho sviatku bude obmedzená doprava v meste. Mesto vyzýva občanov, aby od piatka 17. júna večera neparkovali v centre mesta z dôvodu príprav na jarmok. Námestie M. R. Štefánika bude rovnako uzavreté aj v sobotu, vrátane hlavnej cesty od Vránovho mosta v čase od 6. do 14. hodiny a v tomto čase bude políciou doprava odklonená cez ďalšie komunikácie.

,,Parkoviská pre návštevníkov festivalu budú aj tento rok na Marečkovej ulici, od križovatky Hurbanovej ulice s Moravskou ulicou po križovatku Hurbanovej ulice so Staromyjavskou ulicou a na Moravskej ulici po križovatku Moravskej ulice s Hurbanovou ulicou. Tiež bude možné využiť ostatné parkoviská na Myjave za predpokladu, že vodiči dodržia ustanovenia cestného zákona. Ďalšie parkovacie miesta budú už tradične za malý poplatok k dispozícií pri areáli Trnovce. Budú opäť riešené na trávnatých plochách pri festivalovom areáli.‘‘

Zdroj informácií: www.mffmyjava.sk

Titulná foto: Vladimír Pyxel Domen

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️