Primátor Mesta Brezová pod Bradlom Jaroslav Ciran sa v dňoch 7. až 9. októbra 2021 zúčastnil trojdňovej pracovnej cesty do Francúzska, ktorej cieľom malo byť prehĺbenie spolupráce medzi krajinami a posilnenie a udržanie priateľstva prostredníctvom historického odkazu M. R. Štefánika, ktorého diplomatické a vedecké pôsobenie je vo Francúzsku dodnes živé.

Pozvanie a ponuku byť súčasťou delegácie som dostal od ministra obrany SR Jaroslava Naďa a zároveň od veľvyslanca SR vo Francúzsku Igora Slobodníka, ktorý je veľký fanúšik Štefánika a ktorý tiež celý program vo Francúzsku koncipoval. Potom to už zabezpečovalo Ministerstvo obrany v spolupráci s pracovníkmi našej ambasády – uviedol pre Kopaničiarske noviny primátor mesta Brezová pod Bradlom Jaroslav Ciran, ktorý odletel s delegáciou do Paríža vládnym špeciálom spolu s kolegom, primátorom Brezna Tomášom Abelom.

Po prílete a oficialitách na ambasáde mal minister rokovania s francúzskou ministerkou armád Florence Parly o prehĺbení spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti a stretol sa aj predsedom Výboru pre zahraničné veci, obranu a ozbrojené sily Senátu Parlamentu Ch. Cambonom.

Omša v chráme St. Luis

Program pracovnej cesty kopíroval stopy Milana Rastislava Štefánika a jeho pamätníkov vo Francúzsku. V piatok 8. októbra delegácia navštívila parížsku Invalidovňu – miesto s pochovanými významnými vojnovými hrdinami Francúzska vrátane hrobky Napoleona Bonaparte a v chráme St. Luis absolvovali spomienkovú omšu za padlých francúzskych vojakov v SNP. Na záver omše mal príhovor aj generálny duchovný ozbrojených síl SR plk. Viktor Sabo. Tým sme vyjadrili podporu všetkým francúzskym vojakom padlým za našu slobodu a potvrdili duchovnú spolupatričnosť našich národov – dodal primátor Ciran.

Pri pamätnej tabuli československej armády v Agde

SPRIATELENÉ MESTÁ

Pozvanie primátorov Brezovej a Brezna nebolo náhodné. Tieto dve slovenské mestá totiž majú vo Francúzsku svojich partnerov – Paulhan a Meudon.

V Meudone, ktorý leží v metropolitnej oblasti Paríža  sa nachádza verná kópia sochy gen. M. R. Štefánika z Brezna, ktorú stredoslovenské mesto Meudonu darovalo v r. 1999.  Odvtedy sa datuje aj priateľstvo medzi týmito dvomi mestami. V meudonskom observatóriu Štefánik pôsobil ako asistent známeho astrofyzika, profesora Julesa Janssena.

Futbalovým fanúšikom môže niečo hovoriť Park princov -známy futbalový štadión klubu Paris SG, vedľa ktorého stojí v 16. obvode námestie pomenované po našom generálovi.

Absolvovali sme  dve podobné slávnosti odovzdávania ocenení – medailí, kladenie vencov, príhovory, hymny, prejavy v Meudone pri observatóriu a v 16. parížskom obvode. Minister ocenením miestnych lídrov – starostov – odmenil ich snahu, starostlivosť o pamätníky Milana Rastislava Štefánika a záujem o šírenie jeho dobrého mena a ideí, ktoré prispievajú k priateľstvu oboch národov. 

V sobotu 9. októbra delegácia odletela na juh Francúzska do Paulhanu, kde taktiež stojí pamätník Štefánika. Zvítal som sa so starostom Claude Valerom, odovzdal som mu dary a pozdravy od priateľov z Brezovej a Košarísk. Naša družba už trvá 21 rokov, rodiny sa pravidelne navštevujú a vznikli medzi nimi už skutočné a trvalé priateľstvá. Osobnosť M. R. Štefánika  skutočne spája aj tak vzdialené národy, ako sú Slováci a Francúzi. Jednoducho si Štefánika veľmi vážia aj Francúzi.

Primátor Brezovej pod Bradlom J. Ciran pred sochou Štefánika v Meudone

Delegácia navštívila a vyjadrila poctu aj v mestách Pézenas a Agde. Z Pézenasu pochádzal letec Louis Paulhan, ktorý počas I. svetovej vojny previezol vtedy chorého a raneného Štefánika zo srbského frontu do prístavu Vlora v Albánsku a tým mu v podstate zachránil život. Medailu im memoriam tu prevzal Paulhanov prasynovec. V Agde sa zas nachádza pamätník, ktorý odkazuje na centrum protifašistického odboja pôsobenie československej exilovej armády, ktorá sa po obsadení Francúzska presunula do Británie a ďalej pokračovala v boji proti hitlerovskému Nemecku.

Záverom môžem len vysloviť veľké ďakujem ministerstvu obrany, menovite ministrovi Jarovi Naďovi, tiež našej ambasáde v Paríži, veľvyslancovi Igorovi Slobodníkovi a ostatným pracovníkov, ktorý túto pracovnú cestu pripravovali. My ako zástupcovia miest sme boli podľa ich vyjadrení po prvýkrát súčasťou takejto delegácie. Cesta určite prispela k prehĺbeniu vzťahov medzi našimi krajinami (či už na vládnej, alebo na miestnej úrovni), nové priateľstvá tiež dodajú nový impulz k vzájomnej spolupráci, minister na politicko-vojenskej úrovni a my primátori na úrovni medzinárodnej spolupráci regiónov. Pretože na základe pripomenutia si dejinných historických udalostí a osobností sme potvrdili, že naše krajiny spájajú trvalé hodnoty slobody a demokracie, ktoré spoločne vyznávame a zdieľame v spojenej Európe.

Zdroj fotografií: FB Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO, FB Jaroslav Ciran

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.