Brezová pod Bradlom, 7. máj 2024 | Po regionálnej a celoslovenskej spomienke pri príležitosti 105. výročia úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika, na Bradle a v Brezovej pod Bradlom pokračujú aj nasledujúci víkend slávnostné aktivity.

Na spomienkovom podujatí dňa 11. mája  zložia na Bradle vojenskú prísahu noví príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Tá sa na symbolicky uskutoční na počesť generála M. R. Štefánika, ktorý bol okrem iných významných prívlastkov aj vojenským letcom, zakladateľom československej diplomacie, organizátorom československých légií a neskôr ministrom vojny Československej republiky. Spomienkové podujatie začne o 8.45h ekumenickými službami Božími v brezovskom evanjelickom kostole. Následne vojaci od 10.00h v sprievode za kvetinovým vozom absolvujú výstup z námestia v Brezovej na Mohylu M. R. Štefánika na Bradle, kde vojenskí predstavitelia a hostia položia o 12.30 h vence a novoprijatí vojaci zložia o 13.30 hod. prísahu.

Vojenská prísaha je slávnostný sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. V Ozbrojených silách Slovenskej republiky tento sľub vojaci spravidla skladajú po skončení základného vojenského výcviku. Ozbrojené sily Slovenskej Republiky považujú M. R. Štefánika napredovaniahodný príklad hodnôt, akými sú odvaha, vytrvalosť a láska k vlasti. Brezová pod Bradlom je zároveň miestom prvej ozbrojenej bitky slovenského národného a oslobodzovacieho hnutia v roku 1848, ktoré si armáda pripomína ako historický základný kameň vzniku slovenského vojenstva, prostredníctvom Dňa ozbrojených síl SR.