21. feb. 2024, Hradište pod Vrátnom | Jarná migrácia obojživelníkov sa v tomto roku začala už v prvej polovici februára. Dobrovoľníci a ochranári majú plné ruky práce s ich záchranou.

Pracovníci CHKO Záhorie a CHKO Malé Karpaty zabezpečili aj tento rok výstavbu zábran pri ceste medzi Brezovou pod Bradlom a Hradišťom pod Vrátnom. Cesta sa stáva v tomto období smrteľnou prekážkou pre mloky, žaby a ropuchy z miesta zimoviska v malokarpatských lesoch do močiara v údolí Brezovského potoka, kde sa rozmnožujú. Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická vernosť miestu, kde sa ‘’narodili’’, teda vyliahli z vajíčka. Jeden z najväčších jarných ťahov pretína práve spomínaná frekventovaná cesta. Každodenný zber a presun obojživelníkov k močiaru zabezpečí Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy v Brezovej pod Bradlom. Na úseku niekoľko stoviek metrov takto pomôžu počas sezóny migrovať tisíckam obojživelníkom. Materiál na vybudovanie zábran poskytla spoločnosť Forbo Siegling z Malaciek.

ZS pre voľne žijúce živ. Brezová p/B.

Ďalšiu výstavbu zábran na Dankáckom potoku pri VN Prietrž zrealizovali senickí skauti, ktorí  majú na starosti aj prenos. Žabie zábrany pribudli aj pri Cerovej, kde túto iniciatívu vykonávajú nadšenci z OZ Cerová Inak.  Aj oni budú pravidelne kontrolovať barikády a prenášať obojživelníkov do Čierneho potoka.

Titulka: SPráva CHKO Záhorie.

Zdroj: Správa CHKO Záhorie, OZ Cerová Inak, ZS pre VŽŽ Brezová pod Bradlom.