Kopanice, 1. dec. 2022 / Počasie na to tento rok ešte nevyzerá, ale zima už je tu. Prvý december sa považuje za prvý deň meteorologickej zimy na severnej pologuli, teda takej tej klasickej, ktorú si môžeme pamätať z obrázkov zo školy, kde bol rozdelený rok na 4 zimné obdobia rovnovážne. Na astronomickú zimu, teda zimný slnovrat a najkratší deň v roku si počkáme ešte 3 týždne.

Minulý rok nás na kopaniciach  prekvapil prvý zimný mesiac relatívne súvislou snehovou prikrývkou, zatiaľ čo ostatné zimné mesiace boli na sneh trošku chudobnejšie, než sme zvyknutí. Prvé tohtoročné zimné ochladenie oproti dnešku predpovedajú meteorológovia v piatok, kedy by malo v dôsledku tlakovej níže a vlhkého vzduchu začať najmä k večeru snežiť a to aj v nižších polohách. Na snehuliaka to ale určite stačiť nebude. Teploty by sa mali v nasledujúcich dňoch pohybovať od nuly v noci až po 4 až 6 stupňov cez deň, takže prvý možný biely poprašok v našom kraji vydrží krátko. Od soboty by už mali nastúpiť zrážky vo forme dažďa a to iba miestami a minimálne, v najvyšších polohách okolo Veľkej Javoriny už to so zimnou atmosférou môže vyzerať lepšie.

Druhý adventný týždeň v roku 2021 v Starej Turej.

Počasie medzi pár stupňami pod a nad bodom mrazu sa bude vyznačovať hmlami a miestami rizikom tvorby poľadovice, takže vodiči otestujú zimné pneumatiky. Vyzerá to tak, že sneh neprinesie ani Mikuláš, 5. a 6. decembra budú denné teploty vysoko nad nulou, k nej sa budú približovať jedine v noci. Čo sa Vianoc týka, budeme sa musieť spoľahnúť na Katarínu na blate.

Titulka: Vladimír Blaško