Myjava, 8. mar. 2023 | 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava pozná svoj dátum a dizajn.

Autorom nových vzorov a farieb, ktoré charakterizujú tematický vizuál programu sviatku folklóru pre rok 2023 na kopaniciach, je Ján Karlík, ktorý stál aj za dizajnom minuloročného festivalu. V uplynulom ročníku sa zameriaval na myjavské tance s vyhadzovaním, nakoľko boli čerstvo zapísané do registra nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Tentokrát to budú fragmenty. Staré zvyky a zručnosti, ktoré sa zachovali s akoukoľvek mierou autenticity s pôvodným a preklenuli sa aj do moderného. 

Ako prezradil hovorca mesta Marek Hrin, jednať sa bude o detaily čipiek a výšiviek z proránkov či prolánkov z Moravského Lieskového, Bošáce a Lubiny, bohaté svojou farebnosťou a fascinujúce svojou technikou vyšívania a precíznosťou vyšívačiek. Lubine aj bude venovaný online program Sedemdesiat sukien mala. Zamerať sa môžeme i na keramiku, konkrétne črepy z modranskej a habánskej keramiky. Spomienka na „strýca čripkára“, hrnčiara, zberateľa, amatérskeho archeológa a zostavovateľa vzorníka maľovaných ornamentov Heřmana Landsfelda. Ten bude hlavnou postavou nedeľného programu detských folklórnych súborov.

Aj keď na kompletný harmonogram a účasť folklórnych súborov vrátane obsadenia tých zahraničných si ešte budeme musieť počkať, už teraz vieme, že fragmenty uvidíme i v ďalších častiach programu. Ten začne v stredu 14. júna.  Už tradične sa na sklonku pracovného týždňa “hlavné dejstvo“ presunie do PKO Trnovce, kde bude MFF v nedeľu 18. júna ukončený.

,,Motívy aj celé témy slovenských ľudových piesní v tvorbe skladateľov vážnej hudby zaznejú v sobotu doobeda v kostole. Pozostatky tancov a obradov stredoveku a renesancie ukrývajúce sa v ľudovej tanečnej tradícii na Slovensku ešte v 20. storočí ukáže sobotný tematický program. Čriepky z bohatej odevnej kultúry Myjavy a jej okolia priblíži výstava umeleckých fotografií tradičného odevu pred amfiteátrom‘‘ približuje M. Hrin v oficiálnom predstavení dizajnu MFF Myjava 2023.