Myjava, 17. júl 2023 | Počas života sa raz za čas stretneme s takými indivíduami, ktoré nás zakaždým utvrdia v tom, že od ľudí môžeme čakať naozaj čokoľvek. Aj napriek tomu nás ľudská hlúposť a absurdnosť dokáže niekedy poriadne šokovať.

Príbeh Miroslava z Myjavy možno viacerí z vás už poznajú. Mladý chlap od rodiny, obľúbený kolega v práci na myjavskej mestskej polícii, z osobnej skúsenosti sympatický a čestný človek, ktorému pred tromi rokmi zmenil život nešťastný pád z bicykla. V dobe, kedy sa jeho malý synček učil kráčať, on chodiť prestal. Aj napriek životnej komplikácii je plný optimizmu a robí všetko pre to, aby sa raz z vozíka postavil a znova sa mohol naplno so synom hrať.

Všetci dobre vieme, že na Slovensku musí človek so znevýhodneniami, často bojovať okrem zdravotného hľadiska aj s finančným zreteľom. Nákladné rehabilitácie a liečbu pomohli mladej rodinke dokonca absolvovať dobrovoľní darcovia prostredníctvom výzvy pre pomoc na portáli Ľudia Ľudom. Založila ju milujúca manželka Eva, ktorá je Mirovi obrovskou oporou.

Bytovka a samotný byt si vyžiadali ďalšie nákladné investície pre odstránenie prístupových bariér a rovnako tak bolo potrebné investovať aj do vozíka, ktorý Mirovi slúži na čo možno najlepší komfort a pohybovú samostatnosť.

Z nedele na pondelok 17. júla však rodine neznámy páchateľ vozík s pohonom ukradol priamo z práčovne činžiaku na Marečkovej ulici.

,,Tento úbožiak mu vlastne ukradol nohy, slobodu. Slobodu voľného pohybu bez pomoci druhých. S týmito kolesami jazdil do práce, na výlety s rodinou, vozil nášho Marka do škôlky. Bola to pre Mirka naozaj sloboda a pre mňa veľká pomoc a úľava, že nemusím tlačiť Mirka s vozíkom hore kopaničárskymi kopcami’’, napísala na socálnej sieti manželka Eva. Jej úprimný príspevok sa začal bleskovo šíriť a prakticky za niekoľko hodín obletel slovenský Facebook. Krádež, ktorou rodine vznikla škoda 9 000 eur, nahlásili na polícii a čakajú na nejaké stopy, ktoré by im pomohli dostať sa k zlodejovi.

,,Vieme, že každý to má v živote ťažké, nepoznáme nikoho vnútorné boje, čím si práve teraz prechádza. Ale ty hyena, nevieš si ani predstaviť, ako si nám teraz skomplikoval život. Poď, prídi k nám, ešte tu máme pre teba nabíjačku na pohon a skús si obuť naše topánky a ísť našou cestou.’’

Takéto činy nie sú iba o jednotlivcoch, ktorí ohavnosti páchajú, ale nastavujú nám zrkadlo spoločnosti, ktorej sme súčasťou. Hyena je ešte veľmi vľudne slovo pre kreatúru, ktorá dokázala takéto niečo vykonať. Držíme rodinke palce a prosíme každého, kto by mal nejaké informácie, alebo niečo zo 16. na 17. júla na spomínanej ulici v Myjave  videl a vedel by tak pomôcť, aby sa ozval rodine, na polícii, alebo napísal na redakcia@kopaniciarskenoviny.sk a správu Mirovi a Eve posunieme. Ďakujeme.