Príslušníci HaZZ Piešťany a členovia DHZO Prašník a Vrbové zasahovali 22. marca po 12. hodine v obci Prašník pre požiar dodávky.  Podľa Tlačovej správy KR HaZZ v Trnave bolo vozidlo v čase príchodu odstavené na príjazdovej ceste vedúcej k rodinnému domu a sčasti zasahovalo do vozovky.

,,Požiar sa do príjazdu hasičov snažili majitelia uhasiť práškovým hasiacim prístrojom. Na lokalizáciu a likvidáciu požiaru bol v nákladnej časti použitý jeden vysokotlakový prúd a v kabíne vozidla ďalší.‘‘

Od dodávky sa plamene šírili na suchý porast vzdialený asi 10 metrov od horiaceho auta. Silné zadymenie si vyžiadalo použitie dýchacích prístrojov.

,,Požiar spôsobil majiteľom priamu materiálnu škodu vyčíslenú predbežne na sumu 6 000 €. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Pri udalosti neprišlo k žiadnemu zraneniu.‘‘- dopĺňa KR HaZZ.

Ďalší zásah hasičov z Vrbového sa uskutočnil 23. marca o pol šiestej v Prašníku v časti Grnča.

,,Po príchode na miesto udalosti súbežne s jednotkou OR HaZZ Piešťany bolo zistené, že sa jedná o požiar trávnatého a krovinatého porastu za rodinným domom, ktorý sa rozšíril cez lúku až na lesný porast. Na lokalizáciu a likvidáciu požiaru vo vytýčenom úseku bol nasadený 2x“D“ a 1x „VT“ prúd. Na ďalšom úseku boli nasadené sily a prostriedky DHZO Prašník.‘‘informuje DHZO Vrbové, pričom počas požiaru v Grnči sa rozhorelo na ďalších dvoch miestach vo Vrbovom kde zasahovali jednotky z Piešťan, Krakovian, Prašníka i Vrbového. Všetky požiare mali rovnaký charakter, keď horel trávnatý a krovinatý porast.

Foto: DHZO Vrbové

,,Marec býva pre hasičov mesiacom so zvýšeným výskytom požiarov v prírodnom prostredí, ktoré vznikajú vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Apelujeme na občanov, aby sa vyhýbali takýmto činnostiam. Požiare často napáchajú veľa škôd, nielen v prírode, ale aj na zdraví v podobe rôznych zranení.‘‘

V piatok 18. marca zhorel starší rodinný dom v Bzinciach pod Javorinou – časti Hrušové.  Zasahovalo šesť hasičov HaZZ z Nového Mesta nad Váhom.

,,Dom bol celý zasiahnutý plameňom, ktorý sa postupne šíril na strechu susedného rodinného domu. Časť dreveného stropu prvotne postihnutého domu bola prepadnutá do vnútorných priestorov, pričom v postihnutom objekte sa už nikto nenachádzal. Profesionálni hasiči zasahujúci v dýchacích prístrojoch odpojili objekt od prívodu energií a nasadili tri hasebné prúdy za účelom lokalizácie požiaru postihnutého domu, ako aj strechy vedľa stojaceho rodinného domu. Včasným zásahom hasičov sa podarilo zlikvidovať začínajúci sa požiar drevenej strechy na priľahlom dome a postupne lokalizovať požiar strechy a vnútorných priestorov na pôvodnom objekte.‘‘

V dome bývala staršia pani, o ktorú sa po nadmernom nadýchaní splodín postarali príslušníci HaZZ až do príchodu Záchrannej zdravotnej služby. Zdravotníci následne odviezli ženu na ďalšie ošetrenie do nemocnice. Do zásahu sa zapojili dvanásti dobrovoľní hasiči z DHZO Bzince pod Javorinou a Pobedim s tromi kusmi zásahovej techniky, ktorí likvidovali následky požiaru a vykonávali dohľad nad požiaroviskom. Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania, môže súvisieť s vykurovaním starého domu prostredníctvom piecky.

Titulná foto: DHZO Vrbové

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Bez pomoci verejnosti tento projekt neprežije. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️