Dňa 16. apríla 2022 opustil rady košikárov vo veku 84 rokov slamienkar Ján Patinka z vrbovčianskej osady Štefanová. Dedko Patinka, ako ho familiárne volali, bol posledným, ktorý sa slamienkárstvu v kedysi významnej lokalite výroby domácich výrobkov zo slamy venoval. Toto krásne ľudové umenie ho sprevádzalo životom od štrnástich rokov.

,,Navždy nám zostanú v pamäti jeho slamienky a ošatky zo slamy. Rozprával mi o svojich žiakoch a tešil sa, že jeho remeslo hádam bude mať pokračovateľov, pretože on bol posledným slamienkárom v našom regióne. Na 13. ročníku Nevšedných podôb prútia som mala tú česť sedieť osobne pri ňom, keď bol premietaný dokument s názvom Slamienkar, ktorý s ním a o ňom natočilo myjavské Centrum tradičnej kultúry. Tichúčko mi počas jeho premietania rozprával a spoločne sme sa z neho tešili.‘‘, píše v príspevku obce Rudník starostka Monika Malcová. 14. ročníka sa pán Patinka už nezúčastnil.

,,Keď mi jeho dcéra v pondelok pred Nevšednými podobami prútia zavolala, že pán Patinka je v nemocnici a nemôže v sobotu prísť, bolo mi veľmi smutno a verila som, že to všetko zvládne a ešte sa stretneme osobne. Bohužiaľ, už nepríde k nám do Rudníka a nekúpime si jeho krásne výrobky zo slamy. Jeho slamienky nám ho však budú navždy pripomínať‘‘, dodáva starostka Malcová.

,,Dedko Patinka bol viac ako slamienkar. Bol to veľmi správny chlap. Jednoduchý až bol tým veľmi dokonalý, prirodzene múdry a inteligentný so zdravým pohľadom na svet. Mám ho veľmi rád a viem, že tu bude stále s nami. Som rád, že som s ním mohol tráviť voľný čas v hodinových debatách a niečo sa priučiť zo slamienkarstva. Bude nám veľmi chýbať, lebo odišla legenda z vrbovčianskych kopaníc a Štefanová bez deda Patinku už nebude Štefanová. Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť celej rodine“, píše Pavol Vandelia z OZ Johanky H. Bórikovej a ten, kto pána Patinku poznal, bude určite súhlasiť.

Lúčime sa s majstrom svojho remesla a vzácnym človekom, ktorý bol živou dušou Štefanovej. Pripomeňme si jeho prácu a život v dokumente Centra tradičnej kultúry v Myjave z roku 2018:

Titulná foto: Obec Rudník