Projekt výstavby mestskej včelnice v Turej Lúke sa dostal do fáze realizácie. Myjavská samospráva spolu so Základnou organizáciou Slovenského zväzu včelárov Myjava chystá výsadbu 45 stromov lipy malolistej pod hrádzou poldra Svaceník. Po zajednaní stromčeka si môžete svoju lipu zasadiť a starať sa o ňu aj Vy.

Zakladatelia projektu sa snažia pomocou týchto aktivít zapojiť do činnosti a financovania včelnice širokú verejnosť, ktorá by sa podieľala na samotnej prevádzke včelnice im slúžiacej. Jednou z aktivít je možnosť pre rodiny zasadiť si lipu a označiť ju menovkou, starať sa o ňu a sledovať jej rast. Okrem pozitívneho vplyvu na životné prostredie je to možnosť vzbudiť záujem a záľubu najmä u detí.

Záujemca o výsadbu si preberie stromček od správcu včelnice na mieste, kde bude vysadený, s predkopanou jamou a mechom hliny. Úlohou záujemcu bude jamu dokopať, z lipky odstrániť prepravné pletivo, zmiešať starú hlinu s novou, lipku zasadiť, zahrnúť a upevniť ku kolíku. Upozorňujeme, že lipka váži 60 až 80 kg, takže to nebude celkom ľahké, ale pomoc bude na mieste k dispozícií – píše hovorca mesta Myjava Marek Hrin na internetovej stránke mesta.

Okrem sadenia stromov by verejnosť mohla zasiahnuť do samotného budovania areálu včelnice, kedy by si po finančnom príspevku, tzv. Myjavskom medovom dlhopise mohol symbolicky investor-občan zakúpil medový úľ za 100 € a následne by mal právo odoberať bezplatne 5kg medu počínajúc rokom 2023. Včelársky zväz v Myjave plánuje prostredníctvom projektu osloviť aj poľnohospodárske subjekty, ktoré by vhodným obhospodarovaním v okolí Svacenického jarku pomohli včelám so zdrojom obživy.

Výsadba je naplánovaná na nedeľu 24. 10. 2021, v prípade nepriaznivého počasia sa posunie na nedeľu 31. 10. 2021. Nevyhnutnou podmienkou tejto výsadby je objednanie si možnosti lipku vysadiť u správcu včelnice, pána Jána Juráša na tel. čísle 0910 856 203 – uviedol M. Hrin.

Zmyslom projektu je priblížiť význam včiel v prírode a prácu včelárov obyčajným ľuďom, ale aj zlepšiť možnosti aktivít a životného prostredia v meste Myjava. Včelnica by sa do 5 až 7 rokov mala stať domovom pre 80 včelstiev s kompletným zázemím vrátane prezenčnej budovy pre verejnosť, hospodárskymi budovami a náučným chodníkom. Úžitok zo včelnice by bol vo forme predaja včelích produktov, ich distribúcie do miestnych škôl a tiež zdravotný vo forme apiterapie.

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.