V Misijnom stredisku ECAV Matejková v Brezovej pod Bradlom sa od soboty 5. marca nachádza tridsiatka občanov Ukrajiny, ktorým dočasné útočisko poskytla evanjelická cirkev. Zásluhou mesta v súčinnosti s miestnymi cirkevnými organizáciami sa v Národnom dome Štefánikovom konala minulý týždeň i materiálna zbierka, do ktorej sa zapojilo takmer 200 Brezovčanov. V nej vyzbierané veci boli poskytnuté pravoslávnemu kláštoru v Hrušove na Ukrajine, ktorý zbierku rozdelí pre utečencov prichýlených v kláštore a v okolitých obciach.

Pomoc z Brezovej dorazila na správne miesto, foto: Pravoslávna cirkevná obec Brezová pod Bradlom

,,Zbierku sme úspešne odovzdali na ukrajinskej strane, tesne za hranicou, kvôli bezpečnosti, kde prišla delegácia z Hrušovského monastiera vedená otcom jerodiakonom Damiánom. Preložila sa do ich auta, a ja som si v rade naspäť počkal 6 hodín spolu s ostatnými utečencami na Slovensko. Medzitým moji priatelia a známi, ktorí tiež radi pomáhajú, zorganizovali a zaplatili prevoz utečencov na Brezovú‘‘- uviedol brezovský pravoslávny kňaz jerej Marek Kundis, pričom sa poďakoval spoločnosti z Nového Mesta nad Váhom za prostriedky k preprave materiálnej pomoci a tým, ktorí ďalšími aktivitami pomohli vytvoriť dobré podmienky pre utečencov v misijnom stredisku.

Utečenci z Ukrajiny majú v Matejkovej k dispozícii všetko potrebné, foto: MS ECAV Matejková

Mesto ďakuje občanom, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli, zapojili sa do zbierky, nie je im ľahostajný osud ľudí na Ukrajine a prejavili solidaritu. Ukrajinci ubytovaní v stredisku ECAV Matejková majú k dispozícii dostatočné zázemie s vybavením a potrebami. Časť z ubytovaných by mohla v stredisku pobudnúť a niektorí budú pokračovať v ceste k svojím známym a príbuzným do zahraničia. V Brezovej pod Bradlom sú schopní poskytovať tento priestor pre občanov Ukrajiny po neobmedzený čas s ohľadom na finančnú a materiálnu pomoc.

Titulná fotografia: Misijné stredisko ECAV Matejková v Brezovej p/B

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Bez pomoci verejnosti tento projekt neprežije. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️