25. mar. 2022 / Polícia v Novom Meste nad Váhom už pátra po páchateľovi, ktorý poškodil Národnú kultúrnu pamiatku v miestnej časti Grúň v obci Nová Bošáca, evidovanú ako Spoločný hrob sovietskej armády, zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR.

,,Páchateľ sochu vojaka so samopalom stojaceho na podstavci pomníka pomaľoval od pol pása smerom hore žltou a modrou farbou. Na spodnej časti pamiatky napísal nápis modrou farbou azbukou v ukrajinskom jazyku.‘‘informuje o udalosti Polícia SR, ktorá začala trestné stíhanie pre zločin vo veci Poškodzovanie cudzej veci.

Foto: Polícia SR – TN kraj

,,Polícia v súvislosti s vyšetrovaním tohto skutku žiada prípadných svedkov o pomoc. Ak ste videli v čase od 8:30 hod. dňa 22.03.2022 do 18.00 hod. dňa 23.03.2022 pohybovať sa podozrivú osobu alebo osoby v okolí tejto pamiatky, prípadne by ste vedeli poskytnúť akékoľvek informácie, ktoré by prispeli k objasneniu tohto skutku, oznámte to osobne na najbližšom útvare Policajného zboru, prípadne na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo formou súkromnej správy na Facebooku Polícia SR – Trenčiansky kraj‘‘

V čase druhej svetovej vojny sa odohrávali v horách súčasnej obce Nová Bošáca tvrdé boje v rámci Bratislavsko-brnianskej operácie, pošas ktorej napokon oslobodila Sovietska a Rumunská armáda obec 19. apríla 1945. Udalosti pripomínajú viaceré pamiatky v jej chotári –  pamätník obetiam SNP v osade Španie, pamätník americkým letcom, ktorí padli v leteckej bitke v auguste 1944, pamätník obetiam II. sv. vojny – sovietskym vojakom na miestnom cintoríne a pamätník príslušníkom Červenej armády v osade Grúň, ktorý bol obnovený Ruskou federáciou pri príležitosti 60. výročia oslobodenia Slovenskej republiky a víťazstva nad fašizmom. Práve ten si vandali vyhliadli ako miesto pre uskutočnenie svojho zámeru.

Titulná foto: Peter Žucha

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Bez pomoci verejnosti tento projekt neprežije. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️