V súčasnosti už nie sú rôzne internetové komunikačné prostriedky cudzie ani starším ročníkom. Podvodníci ale číhajú všade. S internetom sa spájajú určité riziká a dôverčivejší seniori niekedy nedokážu rozlíšiť pôvod a pravdivosť informácií. Prípady vydávania sa za druhých ľudí a mámenia peňazí sú stále prítomné. Krajské riaditeľstvo PZ v Trenčíne preto varuje pred internetovými podvodníkmi, ktorí sa snažia dostať k bankovým údajom a pod rôznymi zámienkami a legendami vylákať od ľudí peniaze. Seniori sú ochotní v dôvere sami poslať podvodníkom niekedy aj celoživotné úspory.

,,Posledný takýto prípad riešia policajti v Partizánskom, kde podvodníkovi naletela 84-ročná seniorka, ktorá uverila, že vyhrala 1.000.000 eur a auto.  Informáciu o tom, že vyhrala takú vysokú sumu peňazí, obdržala cez aplikáciu Whats App. Páchateľ od si mal najskôr od nej vyžiadať osobné údaje, ktoré mu dôverčivá seniorka poskytla. Neskôr, pod zámienkou získania výhry mal od nej pýtať poplatky, aby výhru dostala. Seniorka postupne poslala na účet v nemeckej banke najskôr 1005 €, potom 300 €, 500 € a nakoniec 1250 €. Dôverčivá žena prišla kvôli vidine miliónovej výhry minimálne o 3.145 € vrátane poplatkov za prevody. Na sľubovanú výhru stále čaká“ – uvádza na policajnej stránke Trenčianskeho kraja hovorkyňa KR PZ v Trenčíne Elena Antalová.

Policajný vyšetrovateľ v tejto veci začal trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu.  V prípade zistenia  preukázania viny hrozí páchateľovi 3 až 10 ročný trest odňatia slobody.

PODVODNÉ TELEFONÁTY

Podobné podvody sa vyskytujú na celom území Trenčianskeho kraja aj prostredníctvom telefonátov. V ďalšom prípade rovnako v Partizánskom zavolal neznámy muž na pevnú linku 83-ročnému dôchodcovi. Neznámy sa predstavil ako MUDr. Doležal, ktorý seniorovi oznámil, že jeho syn mal autonehodu pri ktorej sa mal zraniť tak, že nemôže rozprávať. Meno syna však v telefonáte nespomenul.

,,Ďalej mu uviedol, že pri nehode došlo k zraneniu dieťaťa, ktoré je v kritickom stave na infúziách. Neznámy muž vydávajúci sa za doktora poškodenému mal ponúknuť, že pokiaľ chce aby sa táto vec neriešila cez políciu a aby ako vinník nešiel do väzenia, tak má možnosť poslať sumu 10.000 €, prostredníctvom služby Western Union, s účelom platby „svadobný dar“ s adresou príjemcu Lisien Janson, Švédsko. Poškodený senior bohužiaľ uveril podvodníkovi a uviedol, že má len 5000 €. Na to mu „lekár“ mal povedať, nech zaplatí aspoň tých 5000 €. To poškodený senior aj urobil a peniaze poslal. Za túto transakciu zaplatil ešte poplatok 189 €.‘‘

V Považskej Bystrici sa 77-ročný muž stal obeťou podobného podvodu, kedy mu volal neznámy muž údajne z nemocnice a tiež použil legendu o synovi, ktorý mal haváriu a pri ktorej sa zranilo dieťa. Požadoval odškodné 9 500 eur, ktoré mu senior zo strachu o blízkeho poskytol. Kvôli dennému limitu výberu peňazí v jednej banke dokonca navštívil aj druhú.

,,Drzosť páchateľov týchto podvodných skutkov však nemá hranice. Potom ako starší muž už vložil požadovanú sumu 9.500 € ho opätovne mal kontaktovať údajný lekár s tým, že sa pomýlil a že čiastka požadovaného odškodného nie je 9.500 €, ale 19.500 €. Starší muž aj tomuto klamstvu uveril a snažil sa vybrať ďalšie peniaze z banky. To sa mu už našťastie nepodarilo, pričom po ceste domov ho našiel jeho syn, ktorý ho hľadal z dôvodu, že ho banka informovala o ďalšom pokuse výberov. Starší muž podal v tejto veci trestné oznámenie na neznámeho páchateľa‘‘ – uviedla Antalová.

V Trenčíne telefonicky kontaktoval páchateľ 73-ročnú ženu s rovnakým výmyslom a požadoval 8 tisíc eur. Žena sa následne svojmu synovi nedovolala a preto opätovne kontaktovala falošného lekára. Vystrašená žena po naliehaní klamára na zaplatenie navštívila banku, kde sa s vecou zdôverila pracovníčkam.

‚,Tie sa zachovali najlepšie ako mohli a žene povedali, že určite ide o podvodné konanie s tým, že sa má obrátiť na políciu. Následne sa žene podarilo dovolať aj svojmu synovi, ktorý jej oznámil, že je v poriadku a v nemocnici nie je.‘‘

Polícia dôrazne upozorňuje dôchodcov, aby svoje ťažko zarobené a ušetrené peniaze v žiadnom prípade nevydávali do rúk podvodníkom a vždy si informácie, ktoré im neznámy človek v telefóne hovorí, overovali z viacerých zdrojov. Dôležité je nepodliehať stresu, panike a premýšľať racionálne.

,,Zdôrazňujeme, aby v žiadnom prípade neposielali peniaze po telefonickej informácii ale informácie si overili z viacerých zdrojov. Žiaden lekár nemá právo žiadať o finančné platby za zdravotný zákrok. Opakovane žiadame preto občanov, hlavne príbuzných starších osôb – synov, dcéry, vnukov, pravnukov, aby o tomto probléme s nimi hovorili a upozornili ich na praktiky podvodníkov. Jeden telefonát na našu linku 158, alebo rodine, banke, pošte, zdravotníckemu zariadeniu vám môže zachrániť vaše celoživotné úspory.‘‘

Polícia tiež vyzýva občanov, aby nereagovali ani na výzvy rôznych listov v schránkach a emaily od neznámych odosielateľov, v ktorých informujú o finančných výhrach.

Titulná fotka: FB Polícia SR – Trenčiansky kraj

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️