Protipandemické opatrenia by mali napomôcť k zmierneniu dopadov pandémie na spoločnosť a ekonomiku. Ukazuje sa však, že koronavírus nás neopustí len tak a ešte stále nemáme efektívny mechanizmus, ktorý by jednoznačne zachránil všetky podnikateľské odvetvia. Najzasiahnutejšími oblasťami sú pochopiteľne gastro prevádzky, ubytovacie zariadenia a subjekty podnikajúce v oblasti cestovného ruchu. Podnikateľ z gastro prostredia s viac ako 10-ročnými skúsenosťami, prevádzkovateľ stravovacieho zariadenia v Myjave a reštaurácie v obci Hrašné Patrik Kubica z Gastro P.K. pre Kopaničiarske noviny porozprával o podmienkach predaja cez výdajné okienko v čase prísnejšieho lockdownu a celkovej atmosfére, ktorá v období pandémie na podnik dolieha.
Istý čas pôsobil P. Kubica v iniciatíve Voľná zóna, z ktorej sa však pre nenaplnenie očakávaní rozhodol odísť.
“Voľná zóna mi nepomôže. Sú najmä proti povinnému očkovaniu, ale v ostatnom sme podporu necítili.“
Prísny lockdown, ktorý na začiatku decembra prakticky zatvoril gastro sektor okrem výdajného okienka prinútil dokonca podnikateľov rozmýšľať aj o zúfalých činoch. Patrik Kubica vraví, že viacerí premýšľajú o otvorení podnikov napriek zákazu. Hovorí tiež o diametrálnych rozdieloch podnikateľského prostredia v zahraničí a na Slovensku.
“Veľké supermarkety mohli robiť na Slovensku všetko a my, malí domáci podnikatelia nič. Rozprával som sa s viacerými a všetkých nás to hnevá. Odvody, nájom a energie musí človek zaplatiť a štát vám nepomôže v ničom. Poznám veľa ľudí, čo podnikajú a pracujú v zahraniční. Všetci dostanú náhradu a okrem toho majú prijateľnejšie podmienky. Aj podmienky vstupu zákazníkov do predajne a testovanie zamestnancov je u nás nedomyslené. Pýtal som sa, ako je to s testovaním zamestnancov, no oni nevedia, čo robí pravá a čo robí ľavá ruka.“
BEZ JASNEJ VYHLIADKY DO BUDÚCNOSTI
Podnik v Hrašnom funguje od júna 2021 a prevádzkovateľ sa snaží každý týždeň usporadúvať akcie s ponukou rôznych špecialít a niekedy aj so živou hudbou. Väčšina ľudí vrátane obecnej samosprávy si činnosť novej prevádzky v obci pochvaľuje, pretože pozdvihla úroveň spoločenského života. Podnik má preto s obcou korektné vzťahy.
“Keď sme robili zábavy, obracalo sa tu šesť ľudí. Čo sa jedná brigádnikov v Myjave alebo na Hrašnom, momentálne nechodí nikto. Ostali mi len trvalí zamestnanci a ako to bude na budúci rok, vôbec neviem. Keď som začínal, mali sme osem ľudí na trvalý pracovný pomer. Prišla korona a ostali sme len traja.“
I keď má Gastro P.K. v Myjave slušnú klientelu a funguje rozvoz jedál pre zamestnancov v podnikoch a pre dôchodcov, v sprísnenom režime lockdownu prežíval prakticky z úspor, ktoré sa už takmer minuli. V prípade dlhšieho lockdownu pre všetkých bez výnimky by reštaurácia bola schopná vydržať maximálne do februára.
“Ja tomuto štátu už neverím. Nemáme žiadnu reálnu podporu, všetko je len v riešení. Mali sme záujem aj o príspevok na udržanie zamestnanosti. Postupom času zmenili dlhovú čiastku, pre ktorú nemohol podnik dlžať štátu ani cent aby taký príspevok obdržal. V minulosti bola tolerancia do 5 eur. Po novom podniky, ktoré nulovú toleranciu nespĺňali, museli vracať príspevky. Čo viem ja, v myjavskom regióne takto prišlo o peniaze 14 prevádzok. Po tom, čo nás tretíkrát zavreli som už premýšľal, že podnikanie ukončím a odídem zo Slovenska do zahraničia. Z úspor sme dokonca plánovali prerobiť kuchyňu aby sme na Hrašné nemuseli dovážať jedlo z Myjavy. Malo sa začať od januára a pre dôchodcov mala byť na obedy aj znížená cena, pretože starosta by si tu prial mať pre nich stravovacie miesto. Momentálne ale netuším, aký bude vývin situácie.“
3 KONTROLY ZA 3 DNI
Reštaurácia bola v poslednom období viackrát navštívená štátnymi kontrolami. Celkovo podnik od júna navštívilo 14 kontrol z Finančnej správy, Colného úradu a ďalšie kontroly z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
“Prvá kontrola z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva bola, keď sme tu mali kar s desiatimi zaočkovanými ľuďmi. Tri týždne dozadu sme tu mali výdajňu obedov pre miestnu spoločnosť. Zakázali nám to, aj keď tak ostatné firmy bez problémov fungujú. Jediný problém bol v tom, že sme neboli priamo v areáli tej firmy a zamestnanci z nej museli prejsť 200 metrov pre obed. Tak sa stalo vo štvrtok a v piatok si to prišli skontrolovať, či to dodržiavame. V sobotu sem prišla znova kontrola pozrieť sa, či vnútri v prevádzke nemám zákazníkov.“
Existuje dokonca podozrenie, že sem kontroly posiela miestny jednotlivec či jednotlivci, ktorí nie sú stotožnení s fungovaním novej prevádzky v obci.
“Ľudia nevidia, že vstávam o tretej ráno, aby mali o deviatej navarené. Tak isto aj cez víkendy. Mohol by som byť doma, ale my to robíme pre tých ľudí, aby si mohli ísť niekde sadnúť. Organizujeme pre nich rôzne podujatia. Mali sme napríklad v pláne robiť začiatkom decembra zabíjačku s malým jarmokom, len bohužiaľ, kvôli momentálnej situácii z toho nie je nič.“
ODKAZ: TREBA DRŽAŤ SPOLU
Jednou z najhorších vlastností situácie, ktorá sužuje podnikateľov už dva roky, je neistota. Tento stav umocnil aj lockdown zo začiatku decembra, ktorým sa v spoločnosti narušila dôveryhodnosť zmyslu vakcinácie ako prostriedku k slobode.
“Prežil som už v podnikaní za desať rokov všeličo, ale toto je likvidačné. Z človeka to vyťahalo energiu a peniaze a koniec je v nedohľadne. Mám priateľov a rodinu v zahraničí, ktorá sa smeje tomu, čo tu s nami na Slovensku robia.
Súčasná situácia okrem ekonomických nepriaznivých dopadov svojím spôsobom aj rozbíja podnikateľské prostredie.
“Štát by bolo treba kompletne celý vymeniť lebo to nemá budúcnosť. Podnikateľom by som chcel odkázať, aby sme držali spolu, bránili sa a neboli závistliví. Niektorému sa darí lepšie, niektorému horšie, ale mali by sme spolu lepšie vychádzať. Inak si s nami budú robiť čo chcú.“
Zdroj fotografií: FB Obec Hrašné
Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!