Sobotište, 19. máj 2024 | Sobotište je jednou z kolísok slovenského divadelníctva. Ochotnícke divadlo (SND nitrianske v Sobotišti), ktoré tu bolo v roku 1841 založené, bolo kultúrnym vyjadrením národného manifestu. Viedla ho šturovská evanjelická inteligencia a medzi nimi Anička Jurkovičová, dcéra váženého a vzdelaného národovca Samuela Jurkoviča, ktorá sa stala jednou z prvých ženských herečiek vystupujúcich v divadelnom predstavení.

Nebola to však jediná jej úloha. Celý život prežila rolu vzdelanej ženy, matky, manželky jednej z najväčších osobností modernej histórie slovenských dejín – Jozefa Hurbana, ktorá mu bola životnou láskou a prakticky aj spolupracovníčkou v práci pre národ.

V Sobotišti pri príležitosti 200. výročia narodenia A. Jurkovičovej-Hurbanovej slávnostne odhalili pamätnú tabuľu na kultúrnom dome, ktorý odteraz nesie meno tejto významnej ženy. Pri rovnakej príležitosti odohralo Divadlo Galéria z Nového Mesta nad Váhom, kde sa A. Hurbanová narodila, divadelné predstavenie a privítali herečku Zuzanu Frenglovú, ktorá si Aničku zahrala hlavnú úlohu v trilógii režiséra Jána Lacka “Anička Jurkovičová“ z roku 1983.