Minifarma na lubinských kopaniciach sa stala za posledné roky jedným z top miest na strávenie voľného času pre rodiny s deťmi v kraji pod Javorinou. Na jednom hektári tu chovajú viac ako 100 rôznych hospodárskych minizvieratiek. Minifarmu robí unikátnou to, že ľudia majú k zvieratkám neobmedzený prístup. Jej konateľka Katka Ježíková sa na kopanice presťahovala s partnerom pred jedenástimi rokmi. Ako šiel čas, postupne im do ich malého hospodárstva pribúdali ďalšie zvieratá, až sa rok po narodení dcérky rozhodli v roku 2013 otvoriť brány pre cezpoľných. Odvtedy sa Minifarma stále rozrastá o nové atrakcie a teší sa obľube širokej verejnosti.

Starať sa o taký statok je časovo a pracovne vyčerpávajúce. Ako hovorí pani Ježíková ‚‘‘osemhodinový pracovný čas by bol pre nás dovolenkovým obdobím‘‘. Na farme sa ale veľmi tešia, že píšu svoj úspešný podnikateľský príbeh v krásnom kopaničiarskom prostredí a smiech detí a radosť návštevníkov pokladajú za najväčšie zadosťučinenie za všetky starosti. “Myslím, že práve fakt, že robíme niečo, čo robí ostatných ľudí šťastnými, nás drží vo chvíľach, kedy by sme to najradšej zabalili. Samozrejme, bez našich úžasných zamestnancov, by sme to v takomto rozsahu už sotva zvládli. Všetci dávajú zo seba maximum a sú tu už ako doma. Na sezónu k nim pribúda približne 20 animátorov, ktorí spríjemňujú návštevníkom prehliadku farmy.

Hoci je letná sezóna ukončená, práce okolo zvieratiek na farme neustále pokračujú.

‘‘I keď sa to nezdá, zvieratká potrebujú cez zimu oveľa viac starostlivosti ako cez sezónu, keď vítame našich návštevníkov. Nejde len o kŕmenie, napájanie a čistenie, ktoré je v nepriaznivom počasí zložitejšie, ale i o náš čas, ktorý im venujeme aby sa nenudili. Každý z nich má síce svojich kamarátov, ale i tak sú zvyknuté na neustálu pozornosť detí, ktorá im v tomto období chýba. Taktiež venujeme zvýšenú pozornosť zdravotnej prevencii – čistíme a dezinfikujeme domčeky, veterinárne ošetrujeme každé jedno zvieratko, nielen ja jeseň ale i na jar. Veľa práce má aj náš správca, opravuje domčeky, bránky a zveľaďuje areál. Veľa energie sa míňa i na záhradnícke činnosti, keďže máme problém s dostatkom vody, práve je vhodný čas na výsadbu ovocných stromov, cibuliek a kvetín, ktoré budú krášliť farmu na ďalší rok.

Zvieratá sú na Minifarme navyknuté priamemu kontaktu s ľuďmi, niektoré dokonca pozornosť pre svoj život priam potrebujú. Majitelia sa rozhodli ísť prirodzenejšou cestou výberu zvieratiek a nesnažia sa postaviť svoj biznis na rôznej zmesi z celého sveta. Dôležité je pre nich budovať dobrý pocit u návštevníkov, aby sa za ‘‘svojimi‘‘ obľúbencami vracali späť.

Samozrejme, stále je tam to pokušenie  dohodiť nové zvieratká tak, ako to robia rôzne zookútiky. Ono to vlastne ani vôbec nie je problém zohnať čokoľvek od surikaty, cez medvedíky čistotné až po šelmy, ale my sa týmto smerom vôbec nechceme uberať. Nechceme, aby sa deti pozerali spoza ohrady na znudené zvieratká chodiace dokola, a to len preto, aby sme mali väčší zisk. Nám na každom jedno zvieratku záleží, či je to sliepka alebo koník, každé má meno a je pre nás vzácne. Bezprostredný, bezpečný a radostný kontakt s ľuďmi si užívajú práve najviac domestikované zvieratká. Veľmi sa tešíme tomu, ak si nájdu návštevníci svojho zvieracieho kamaráta, ktorého potom chodia navštevovať a poznajú ho po mene.

Minifarmu citeľne postihol jarný lockdown. Cez zimu má iba výdaje. Začiatok sezóny po polročnom zimnom uzatvorení preto býva kľúčový pre návrat príjmov. Každý rok navštívilo v minulosti farmu asi 100 autobusov so školákmi. Za posledné dve sezóny ich bolo kvôli opatreniam minimum. Pandemické obdobie narušilo majiteľom aj plány s vybudovaním ubytovacieho zariadenia, ktoré by chceli v budúcnosti zriadiť. Minifarma aj napriek tomu naďalej rastie a to najmä vďaka marketingovej kampani na internete. Na Facebooku má farma viac ako 41 tisíc sledovateľov.

V roku 2020 sme boli nútení časť zvieratiek i predať, hlavne tie, ktoré nezvládali byť tak dlhý čas bez pozornosti návštevníkov. Po uvoľnení opatrení sme neskôr stavy doplnili. Každej prekážke sa dá čeliť a prispôsobiť sa v podstate čomukoľvek, len človek nesmie zaspať na vavrínoch.

Prajeme Minifarme, aby preklenula v poriadku toto obdobie a z ich služieb a zvieratiek sa mohlo v budúcom roku tešiť čo najviac ľudí!

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám rásť. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️