16. mar. 2022/ Jednou z najčastejších príčin vzniku požiarov na skorú jar patrí vypaľovanie suchej trávy spojené s údržbou a upratovaním pozemkov. Hasiči ale upozorňujú, že takéto plošné vypaľovanie je zakázané a kombinácii so suchom v krajine a prípadne vetrom ktorý tento rok koniec zimy sprevádza môže ľahko prísť ku škodám na prírode, majetku, i na zdraví. Profesionálni hasiči v Trenčianskom kraji boli za uplynulý víkend a pondelok povolaní až k 21 požiarom suchého trávnatého a krovinatého porastu.

Hasiči z Brezovej pri nočnom zásahu v Podkylave, foto: DHZ Brezová

,,Väčšina požiarov bola spôsobená vypaľovaním suchých tráv a porastov, resp. nedbanlivostným konaním osôb pri spaľovaní biologického odpadu. Hasičský a záchranný zbor každoročne upozorňuje na nebezpečné vypaľovanie, ktoré spôsobuje množstvo požiarov, ktoré vo veľkej miere spôsobujú ekonomické, ekologické a spoločenské škody. Hasičský a záchranný zbor apeluje na občanov, aby na upratovanie dvorov a záhrad nepoužívali oheň. Plošné vypaľovanie tráv a porastov môže skončiť pokutou vo výške 331 eur, pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.‘‘ – uvádza v tlačovej správe HaZZ.

Hasiči z Brezovej riešili za necelé dva týždne šesť požiarov –  suchý porast v Priepasnom, na Košariskách, v Hurbanovej doline a tiež s myjavskými hasičmi likvidovali požiar hospodárskej budovy v Jablonke. Naposledy v noci z 15. na 16.marca zasahovali opäť pri horiacom trávnatom poraste na Podkylave a v Baranci na Brezovej.

Plamene na Poriadí, foto: Martin Pražienka

V utorok 15. marca v podvečerných hodinách krotili plamene na Poriadí v lokalite Grapy dobrovoľní hasiči z Poriadia spolu s príslušníkmi HaZZ Myjava.

,,Chcem sa poďakovať HaZZ Myjava a členom DHZO Poriadie za mimoriadne rýchly prístup a uhasenie porastu‘‘ – vyjadril sa starosta Martin Pražienka, pričom občanov upozornil pred vypaľovaním či spaľovaním trávy pre sucho a vietor.

Hasiči z Poriadia a Myjavy s technikou, foto: Martin Pražienka

12. marca zasahovali hasiči z Čachtíc vo Višňovom, kde spaľovanie bez dozoru ohlásil člen DHZO Čachtice.

,,Bolo jasné že sa jedná o požiar. Jednotke DHZO Čachtice bol vyhlásený poplach. Na miesto udalosti vyrazila technikou CAS 15 Iveco Daily v počte 1+5, v zálohe na zbrojnici technika CAS 32 T815 s posádkou 1+3. Po príchode na miesto udalosti veliteľ zásahu rozhodol o povolaní zálohy, nakoľko sa jednalo o požiar v tesnej blízkosti lesa. Plocha požiaru bola cca 10mx40m. Hasiči použili ako zdroj vody aj miestny potok.‘‘ – podrobnejšie informujú o zásahu dobrovoľní hasiči z Čachtíc.

Čachtickí hasiči pri zásahu, foto: DHZO Čachtice

V pohotovosti boli i členovia DHZ Krajné, ktorí 11. marca zasahovali v spolupráci s príslušníkmi HaZZ Myjava v Matejovci pre požiar pivnice rodinného domu. ,,Pri zásahu boli použité autonómne dýchacie prístroje. Následkom požiaru vznikla majiteľovi rodinného domu priama materiálna škoda predbežne vyčíslená na 5 000 €.‘‘ – informuje Prezídium HaZZ na stránke Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.

Ďalší požiar bol 15. marca krátko popoludní ohlásený v Kostolnom. Horiaci rodinný dom ratovali vyslaní štyria príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Myjavy s dvomi zásahovými vozidlami.

,,Po príchode hasičov na ohlásené miesto bolo prvotným prieskumom zistené, že ide o požiar v kuchyni rodinného domu, v ktorom bolo poškodené stropné obloženie miestnosti, ako aj vnútorné vybavenie kuchyne. V postihnutom objekte sa nikto nenachádzal. Majiteľ odpojil objekt od prívodu energií, pričom ešte pred príchodom hasičov sa mu podarilo uhasiť plamenné horenie. Dve miestnosti priamo susediace s miestom požiaru boli zadymené.‘‘ – približuje zásah v Kostolnom Marián Petrík, hovorca RK HaZZ v Trenčíne.

,,Myjavskí hasiči vnikli do postihnutého domu, kde prostredníctvom termovíznej kamery monitorovali vnútorné priestory. Súčasne na likvidáciu požiaru skrytých ohnísk nasadili jeden hasebný prúd a ručné náradie, pomocou ktorého rozoberali obklad miestnosti a hasili lokálne ohniská.‘‘

Po  uhasení požiaru krátko pred pol druhou hodinou, odvetraní a opätovnom skontrolovaní priestorov termovíznou kamerou hasiči zásah ukončili. Pri udalosti sa nikto nezranil. Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania.

Titulná foto: DHZO Čachtice

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Bez pomoci verejnosti tento projekt neprežije. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️