Pyrotechnik z Trenčína a príslušníci PZ mali prácu v Rudníku. Ako informuje polícia na svojom Facebooku, pri stavebných prácach našiel muž v jednej z budov pri rodinnom dome starú muníciu z obdobia druhej svetovej vojny. Pyrotechnik po preskúmaní určil jej typ. Jednalo sa o 50 mm sovietsku delostreleckú mínu.

,,Mína bola s obsahom trhaviny a nalaborovaným hlavovým zapaľovačom M-50. V takomto stave by bola nevhodnou manipuláciou schopná výbuchu a tak pyrotechnik.‘‘ Na základe stavu sa rozhodol muníciu zaistiť a premiestniť do muničného trezoru z Dubnici nad Váhom. Odtiaľ bude následne prevezená k pyrotechnickému zničeniu výbuchom,“ uvádza polícia.

Mína nájdená v Rudníku. Zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj

,,Blízke okolie nálezu míny bolo ešte dôkladne pyrotechnikom prehľadané za pomoci detektoru kovov, ale ďalšia munícia nebola nájdená.‘‘ približuje polícia.

Miesto nálezu bolo zadokumentované a pyrotechnik nálezcu poučil, ako má postupovať, ak by ešte nejakú muníciu našiel. Polícia pri tejto príležitosti pripomína:

,,Ak pri prechádzkach lesom, hubárčení, či ako v tomto prípade pri vypratávaní starších domov a pri stavebných prácach nájdete akúkoľvek starú muníciu, v žiadnom prípade s ňou nemanipulujte! Nález je potrebné oznámiť na najbližšom oddelení Policajného zboru alebo na čísle 158.‘‘

Aj keď je munícia stará, môže byť funkčná. V zastavanom území je najdôležitejšie miesto zabezpečiť do príchodu policajnej hliadky. V prírode a lesoch je potrebné miesto nálezu dobre označiť.

Titulná fotografia: Ilustračná, zdroj FB Polícia SR – Trenčiansky kraj

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY