Kopanice, 4. august 2023 | V nasledujúci dňoch by malo na celom území Slovenska poriadne zapršať. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal aj pre okresy Myjava a Nové Mesto nad Váhom druhý výstražný stupeň pre dážď.

Výstraha bude pretrvávať od piatka, 4. augusta, 20. hodiny, až do polnoci, z nedele na pondelok 8. augusta. V oboch okresoch sa očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 80 – 100 mm, pričom časť úhrnu spadne aj pri prudkých lejakoch z prehánok a búrok s intenzitou 20 – 50 mm za 30 minút.

,,Zrážkové pásma sa formujú na zvlnenom studenom fronte a postupujú ďalej na sever až severovýchod. Front sa v našej oblasti bude vo veľmi vlhkom vzduchu vlniť aj cez víkend, a preto očakávame výdatné zrážky. Zajtra sa prechodne na väčšine územia dostaneme do teplejšej časti frontu pred postupujúcou tlakovou nížou, ktorá sa prehĺbi nad Balkánom a v priebehu noci na nedeľu sa presunie nad Poľsko. A práve v teplejšej časti frontu bude aj viac energie dostupnej pre vývoj búrok,’’ vysvetľujú meteorológovia zo SHMÚ, pričom najdaždivejšou časťou Slovenska by mal byť stred krajiny.

Zdroj: SHMÚ.

Titulka: Vladimír Pyxel Domen – Myjava.