Vrbovce, 3. okt. 2023 | Česko od polnoci z utorka na stredu 3. októbra zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom. Budú náhodné a platiť by mali zatiaľ do 13. októbra.

O kontrolách informoval premiér Petr Fiala na sociálnej sieti X. Spolu s Českom zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko a Poľsko.

,,Opatření koordinujeme s Polskem, které zavádí podobné kontroly, Slovenskem i dalšími sousedními zeměmi. Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů. Aktivně bojujeme především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím’’, napísal český premiér.

v Poľsku je téma nelegálnej migrácie súčasťou predvolebného boja a Česko tým reaguje aj na mobilné kontroly, ktoré nemecká polícia zosilnila na hraniciach s Českom a Poľskom pred týždňom. Krajiny sa snažia minimalizovať prílev nelegálnych migrantov,, ktorí sa snažia dostať do Nemecka.

Podobný stav bol na moravsko-slovenskom pohraničí i na  jeseň minulého roka, kedy cez hraničné priechody, vrátane tých pri Vrbovciach aj Moravskom Lieskovom, prevádzači vozili utečencov. Neriešenie situácie zo slovenskej strany by mohlo znamenať uviaznutie ďalších imigrantov na našom území. Vláda premiéra Ódora zareaguje na stav zajtra, 4. októbra.

Titulka: Policie ČR.