Česká vláda rozhodla v pondelok o zavedení dočasných kontrol na hraničných priechodoch so Slovenskom. Tie prídu v platnosť v noci zo stredy na štvrtok 29. septembra 2022. Najnovšie sa k rovnakému kroku odhodlalo aj Rakúsko. Ich dôvodom je narastajúci počet utečencov mieriacich do Nemecka. Jedná sa predovšetkým o Sýrijcov, ktorých prevážajú cez hranice dodávkami cez Maďarsko a Slovensko. Vyskytli sa aj prípady prevodu imigrantov cez lesy a poľné cesty mimo priechodov. V uplynulom týždni zadržali policajti v Zlínskom kraji 654 utečencov, celkovo počet nelegálnych imigrantov presiahol v Česku počet 11 tisíc. Prípady prevádzania imigrantov hlásili na priechodoch Vrbovce – Javorník aj Moravské Lieskové – Strání.

Naposledy v M. Lieskovom zastavila policajná hliadka dodávku na základe prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti. Vodič nereagoval, nezastavil a začal pred policajtami unikať. Vodič počas jazdy vyskočil z vozidla a utiekol. V aute nechal pre hliadku 19 osôb zo Sýrie, ktoré dočasne umiestnili na OO PZ v Novom Meste nad Váhom. Polícia po vodičovi pátra, vec si prevzala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii.

Polícia ČR pripravila odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom režimu na hraniciach. Kontroly by mali byť vykonávané flexibilným spôsobom s dôrazom na kontrolu automobilov so zahraničnými značkami. Budú vykonávané po celej dĺžke hraníc so Slovenskom. Polícia vysvetľuje, že hranice bude možné prekročiť iba na miestach na to určených, čiže ani turisti sa nemôžu voľne pohybovať na cestách vedúcich po hraniciach alebo striedavo na území SR a ČR. Obmedzenia pre kamióny nie sú žiadne, ale môžu byť podrobené rovnako kontrole, hlavne pri príjazde do ČR. Pri kontrole sa Slováci môžu preukázať občianskym preukazom. V prípade svojvoľného prekročenia hraníc mimo určených miest môže polícia uložiť pokutu do výšky 50 000 Kč, na mieste do výšky 5 000 Kč. Kontrolované budú aj všetky cezhraničné vlakové spojenia.

Predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa zvolal na štvrtok 29. septembra mimoriadne zasadnutie výboru, počas ktorého sa budú pýtať ministra vnútra Romana Mikulca na situáciu s migračnou vlnou a na dôvody momentálneho stavu na hraniciach.

Titulná fotografia: Facebook Polícia SR – Trenčiansky kraj