Stupava, 1. mar. 2024 | Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie rozširuje svoje aktivity na myjavské kopanice. Spolupráca dvoch regiónov prináša aj nový názov organizácie, ktorý jednomyseľne schválili delegáti valného zhromaždenia v Stupave.

Vznik spoločnej Oblastnej organizácie cestovného ruchu ZÁHORIE a KOPANICE predstavuje prirodzené spojenie dvoch geograficky a kultúrne prepojených regiónov. Cesta k spolupráci sa začala v roku 2021, kedy sa členom OOCR Záhorie stalo mesto Brezová pod Bradlom. Minulý rok prejavili záujem o spoluprácu aj mesto Myjava a obce Chvojnica, Podkylava a Vrbovce. 

„Kopanice sú krajom, kde sa narodil najväčší Slovák Milan Rastislav Štefánik. Tento vrškovatý kraj sa môže pochváliť nielen bohatou históriou a folklórom, ale i množstvom atraktívnych miest, ktorým dominuje Mohyla M. R. Štefánika na Bradle,“ povedal predseda OOCR ZÁHORIE a KOPANICE Zdenko Čambal.

Medzi Záhorím a Kopanicami existuje mnoho spoločných prvkov. V niektorých prihraničných obciach sa ani miestni obyvatelia nevedia zhodnúť, ku ktorému regiónu patria. „Bolo teda prirodzené, že sme sa rozhodli spojiť sily a spoločne pracovať na zlepšení cestovného ruchu,“ dodal Zdenko Čambal, ktorý je zároveň primátorom mesta Holíč.  

Zdroj: OOCR Záhorie.

Kopanice majú spoločnému projektu určite čo ponúknuť. „Náš región je známy svojimi krásnymi prírodnými scenériami, ktoré sú ideálnym miestom pre peších aj cykloturistov. Čoraz častejšie tu stretnete aj jazdcov na koňoch. O pohostinnosti v našom regióne je najlepšie sa presvedčiť osobne. V gastronómii máme špeciality, ktoré nám môžu závidieť široko-ďaleko, či už sú to kapustníky, tradičné slivkové jedlá alebo zabíjačkové špeciality. A nesmieme zabudnúť na našu slivovicu, ktorá vhodne doplní ponuku kvalitných vín zo Záhoria,“ doplnil primátor mesta Myjava Ľubomír Halabrín.

Rozšírenie OOCR Záhorie o Kopanice prinesie výhody aj obyvateľom Dolného Záhoria. „Táto užšia spolupráca rozšíri ponuku územia pre návštevníkov o ďalšie zaujímavé miesta. Zároveň poskytne našim podnikateľom príležitosť privítať viac zákazníkov a našim obyvateľom vyššiu informovanosť o atraktívnych miestach v blízkom okolí, ktoré stoja za návštevu,“ poznamenal primátor Stupavy, Peter Novisedlák.

Zdroj: TS OOCR Záhorie/ regionzahorie.sk

Titulka: regionzahorie.sk