Dňa 7. mája 2022 prestrihli slávnostne pásku na novootvorenom Čachtickom náučnom chodníku. Starostka obce Čachtice Jana Ondrejková pozvala prítomných na prvú turistickú prechádzku, ktorú mohli zakončiť degustáciou vín pripravenú Poľnohospodárskym družstvom Čachtice priamo na hrade.

Hlavným cieľom  samosprávy bola snaha o rozšírenie turistického vyžitia a odľahčenie hlavnej prístupovej komunikácie na hrad, ktorú využívajú ako autá k parkovisku, tak aj turistický vláčik.

Foto: M. Bitarovský / Terajšok

,,Myšlienkou vybudovania chodníka sme sa zaoberali už dlhší čas, pretože bolo potrebné odľahčiť cestu na hrad, ktorá je veľmi frekventovaná. Zapojili sme sa teda do výzvy Agentúry životného prostredia , začali sme sa zaoberať samotným projektom a výsledkom je obojsmerný chodník z Čachtíc i od hradu, na ktorom sa nachádza 11 panelov a 6 oddychových zón‘‘, povedala pre Trenčiansky terajšok miestna poslankyňa a gestorka projektu Ľubica Gogolová.

Na chodníku by si mali nájsť to svoje predovšetkým deti, pre ktoré budú slúžiť interaktívne prvky a z druhej strany panelov nájdu informácie aj bežní turisti. Po trase sa dozviete čo-to o hrade, o dávnom hradisku, i o Čachtickej jaskyni a ďalšie zaujímavosti spojené s históriou a prírodnými krásami čachtického chotára. Ak budete pozornejší, spozorujete v lese aj zvieratá či rôzne postavičky.

Foto: M. Bitarovský / Terajšok

,,Budovali sme ho aj s tým cieľom, aby mal návštevník obce možnosť si pozrieť niečo nové a našu krásnu prírodu. Verím, že to naláka turistov a spestria si cestu týmto chodníkom“, dodala starostka Jana Ondrejková, ktorá verí, že nový prvok prispeje k ešte väčšej návštevnosti a atraktivite Čachtíc. Obec sa pritom aktívne zapája aj do starostlivosti o zachovanie hradu, na ktorom započali v máji opravy hradbového múru z rozpočtu obce.

Na realizácii chodníka dlhého 2,5 kilometra sa podieľali miestni hasiči, pracovníci obce i poľovnícke združenie. Na zelenú značku sa dá pripojiť na lúke pod Čachtickým hradom a z obce pod zahradkárskou osadou Molanka.

Zdroj a titulná foto: Miroslav Bitarovský / Trenčiansky terajšok, spracoval: Redakcia Kopaničiarske noviny

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️