Brezová pod Bradlom, 5. okt. 2023 | Za ev. kostolom v Brezovej pod Bradlom sprístupnili 20. septembra novú atrakciu pre turistov i domácich. Okno na Bradlo má slúžiť ako pekný vyhliadkový bod na Štefánikovu mohylu a zároveň má návštevníkom priblížiť bohatú a prastarú minulosť Brezovsko-vrbovskej brány. Nová zaujímavosť nevydržala ani tri týždne. Vandal, či vandali ju poliali farbou a posprejovali.

Brezová pod Bradlom a jej bezprostredné okolie obývali ľudia už pred tisíckami rokov. Vďaka špecifickej polohe boli blízke hory svedkami vzrastu a zániku pravekých kultúr, sťahovania národov, i pamätných prechodov a stretov armád. Na mieste, z ktorého je vidno históriou dýchajúce miesta a krásy krajiny, postavili tvarmi zaujímavú pozorovateľňu.

Zdroj: OZ Osobnosti pod Bradlom.

Duchovným i realizačným otcom projektu je Ján Valihora. Občianske združenie Osobnosti pod Bradlom bolo s projektom úspešné v rámci grantového systému Ministerstva obrany SR.

,,Pred časom sme robili projekt, v ktorom sme analyzovali, čo sú najväčšie hodnoty v našom kopaničiarskom regióne. Je to jednak krajina, ktorá je iná ako v okolí a má fantastickú skladbu, teda tretina polia, tretina lúky a tretina lesy. Za každou zatáčkou je iný pohľad. Ďalšími hodnotami sú svojské ľudové umenie a história, pretože máme veľa historických osobností a pamiatok. Málokto si uvedomuje, že v roku 1993 sme boli doslova katapultovaní na  popredné miesto slovenskej histórie kvôli Štefánikovi, ktorý bol v tom československom poňatí na treťom mieste za Masarykom a Benešom, ale po vzniku Slovenskej republiky sa stal prakticky najväčším Slovákom. Je to ďalšia obrovská hodnota.‘‘ povedal Ján Valihora. Okno na Bradlo preto umiestnili na takú pozíciu, aby z neho bola vidno jedinečnosť krajiny, posledné miesto odpočinku M. R. Štefánika, mesto, i ďalšie zaujímavé historicko-geografické body.

Zdroj: OZ Osobnosti pod Bradlom.

,,Pri hľadaní správneho miesta na inštaláciu sme sa inšpirovali okrajom chránených pohľadov Štefánikovej mohyly z mapy Štátneho pamiatkového úradu. Takýto objekt je len jeden. Je na Morave a jeho autorom je špičkový architekt, profesor Zdeňek Fránek, čiže sa jedná skutočne o unikát. Konštrukciu robili na píle v Jablonici. Obnovili sme k tomu 250 metrov historického chodníka, ktorým chodili Barančania a Brezovania do kostola. Ďalším faktorom bolo priblíženie málo známej hodnoty, ktorou je Brezovsko-vrbovská brána,‘‘ dodal J. Valihora.

Ide o jeden z minima priechodov cez pohorie Malé Karpaty, ktorý ľudia využívali už od najstarších čias. Dokladajú to rozsiahle hradiská a opevnené hrádky pozdĺž cesty od Brezovej až po Prašník. Za niekoľko tisíc rokov ju obývali ľudia kamennej, bronzovej, železnej doby, neskôr tiež Slovania. Tiahli tadiaľ Turci, Tatári, cisárske vojská počas kuruckých povstaní, nemecké jednotky počas 2. svetovej vojny, i tie sovietske v roku 1968.

Zdroj: OZ Osobnosti pod Bradlom.

,,Na kopci Ostriež archeológovia zistili stredoveké opevnenie datované zhruba do 15. storočia a na Baranci bolo praveké opevnené sídlisko z neskorej doby kamennej. Zaujímavosťou je, že za protihabsburského povstania Františka Rákociho za Ostriežom smerom do Štverníka v lokalite Na Brezovkách podľa anonymnej kroniky nemilosrdne popravili 491 cisárskych vojakov. V oblasti Prašníka, časť Pustá ves, bolo hradisko Hrádok. Zaberalo plochu 4,71 hektára, pre predstavu bolo takmer tak veľké ako Pražský hrad. Vzhľadom na jeho polohu v horách bolo určené na stráženie cesty. Ďalej pri východnom vyústení brány je opevnené praveké hradisko Tlstá hora a hneď vedľa nad priehradou Čerenec sa zistil stredoveký hrádok asi z 15. storočia. Počas slovenského národného hnutia sa 22. sept. 1848  konali tri zo štyroch bojov práve v priestore brezovsko-vrbovskej brány.  Bola to vtedy veľká sláva. Slováci prvýkrát povstali za národnú slobodu so zbraňou v ruke. Na hurbanovské tradície sa odvtedy odvolávajú všetky naše generácie nasledujúcich bojovníkov za slobodu, či to bol Štefánik a legionári, alebo i v čase druhej svetovej vojny. Aj Štefánik absolvoval svoju poslednú cestu práve Vrbovsko-brezovskou bránou. ‘‘ povedal historik a správca múzea D. S. Jurkoviča, Matúš Valihora.

Žiaľ, novú atrakciu, ktorá svojím spôsobom odkazovala sa zamýšľať a vnímať bohatú históriu a kultúru Brezovej pod Bradlom, bola zdevastovaná. Poničenú vyhliadku ráno našli učiteľky, ktoré sa s deťmi zo škôlky vybrali ju preskúmať. Polícia začala vo veci trestné stíhanie a páchateľovi hrozí väzenie do výšky jedného roka. Brezovská samospráva prosí občanov o súčinnosť s políciou v prípade, ak by k veci mali nejaké informácie.

Zdroj: Mesto Brezová p/B.

Natíska sa otázka, načo sa ľudia majú snažiť, ak je ich činnosť pošliapaná jedincom či jedincami,  ktorí si nevážia absolútne žiadnej práce v prospech mesta, turizmu, spoločnosti celkovej.