Košariská, 14. nov. 2023 | Babský spolek Košariská pozýva všetkých milovníkov humoru a divadla na predstavenie Škriatok od Ferka Urbánka. V komédii situovanej do začiatku 20. storočia, zvíťazí láska a dobrosrdečnosť nad  chamtivosťou tých, ktorí pre hlúpu poveru rozhádajú rodiny a takmer pripravia o štastie mladý zamilovaný pár.

Babský spolek tento rok oslavuje 10. výročie svojho založenia. Pôvodne vznikol ako klub pre ženy, ktoré by chceli stráviť svoj voľný čas v spoločnosti kamarátok a učiť sa rôzne ručné práce. Onedlho však tento zámer prerástol do pokukovania po divadelníctve.   

Škriatok uzrel svetlo kopaničiarskeho sveta v júni tohto roku v košarišskom Národnom dome Štefánikovom a obrovský úspech rozhodol o tom, že s ním herečky-divadelníčky nezostanú len na domácej pôde. Koniec koncov, ich prvá divadelná hra, Bičianka z doliny, mala na javiskách až 16 repríz.

Nájsť hru, ktorá by bola obsadením vhodná pre počet členiek nebolo jednoduché a svoje zohrali aj osobné starosti a povinnosti. Trvalo tak viac ako tri roky, kým sa nový divadelný zámer pretavil z mysle a papiera na javisko.  

Názov spolku z Košarísk vás možno trochu zmätie vo chvílí, ak uvidíte na pódiu okrem sedemnástich žien aj jedného chlapa. Voľnej role mladého, nádejného rychtára Paľa sa ujal sám starosta, Štefan Antol. Či to bolo dobrovoľné nevieme, ale svojej úlohy sa zhostil na jedničku.

Na októbrovom predstavení v kultúrnom dome v Rudníku si Babský spolek vyslúžili potlesk 200 nadšených ľudí. Tým sa začala predvianočná séria, ktorej ďalšie pokračovania budú 17. novembra opäť v Košariskách, 19. novembra vo Vrbovciach a  2. decembra v Prašníku. Ak všetko dopadne dobre, po Novom roku by s predstavením mali prísť aj do Brezovej pod Bradlom.

Veselohra v maličkej úprave do svojrázneho kopaničiarskeho nárečia pochádza z roku 1902, z pera spisovateľa, ktorý je považovaný za tvorcu národnej ľudovej dramatiky. Ferko Urbánek bol jedným z najproduktívnejších a najpopulárnejších dramatikov obdobia literárneho realizmu. K rozvoju divadelníctva na Slovensku prispel 54 hrami.

Škriatok je jednou z tých jeho spoločenských komédií, ktorá má národnovýchovný a ľudovýchovný charakter. V réžii Anny Figurovej, Dariny Plačkovej i ďalších členiek ochotníckeho divadla BS v Košarikách získala svoj jedinečný punc, ktorý nikde inde na svete nenájdete. Nenechajte si preto tento veselý divadelný zážitok ujsť.

Divadelné predstavenie v ND Štefánikovom v Košariskách sa uskutoční v piatok 17. novembra 2023, so začiatkom o 17. hodine. Ďalšie predstavenia:

Info: Bulletin Škriatok – BS Košariská/Anna Kulíšková, internet.