Malé Karpaty, 7. jún 2023 | V Trnavskom kraji zážitkov oficiálne uviedli do prevádzky nové útočisko pre diaľkových turistov. Útulňa Jozefa Maka je prvou svojho druhu v Brezovských Karpatoch, poskytne turistom prechádzajúcim po Štefánikovej magistrále, alebo Ceste hrdinov SNP, vhodné podmienky na oddych a prenocovanie.

Moderná a architektonicky zaujímavá útulňa vznikla vďaka súčinnosti Lesov Slovenskej republiky, Klubu slovenských turistov, Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Správe CHKO Malé Karpaty a crowdfundingovej kampani, ktorú spustilo občianske združenie Hikemates. Celý projekt zastrešila KOCR Trnavského kraja a finančne podporil Trnavský samosprávny kraj.  

Podobná turistická infraštruktúra v danej časti Malých Karpát doposiaľ chýbala. Útulňa sa nachádza v lokalite Mihalinová pri obci Dobrá Voda, pri križovatke červenej a žltej turistickej trasy.

„Domácim i zahraničným turistom, sme vytvorili možnosť prenocovať v novej modernej útulni. Je to dôkaz, že spolupráca samosprávy s neziskovými organizáciami aj štátnymi inštitúciami je prospešná a možná. Vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k realizácii projektu. Výsledkom je moderná turistická útulňa Jozefa Maka pre všetkých, ktorí aktívne trávia svoj voľný čas v našom kraji,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. 

Architektmi stavby sú Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová, zhotoviteľom firma iDeal Wood. V dvojpodlažnej stavbe pohodlne prenocujú štyria až šiesti ľudia a rovnaký počet sa v prípade potreby zmestí aj na prízemie. Dizajnovo u nej dominuje minimalizmus a funkcionalizmus. Nachádza sa v chránenej krajinnej oblasti, kde je zakladanie ohňa zakázané, vo vnútri je však umiestnená piecka. Popri výstavbe aktéri projektu rovnako zapracovali na zlepšení turistického značenia v okolí.

Útulňa Jozefa Maka je treťou realizovanou s rámci projektu Zaži útulne, pod taktovkou klubu Hikemates. Dobrovoľní darcovia na tento účel poskytli vyše 61-tisíc eur.

Titulka a foto: Trnavský kraj zážitkov.