Kopanice, 27. jún 2024 | Počas druhej etapy 68. ročníka Okolo Slovenska zavítali cyklisti do náročného kopaničiarskeho terénu. Jazdci u nás bojovali o rýchlostnú i vrchárske prémie.

Pelotón štartoval z Nitry a čakalo ho vyše 190 kilometrov. Už po prvých dvadsiatich sa oddelila trojica, ktorá viedla pre najväčšou skupinou väčšinu trate. Boli to Matúš Štoček z ATT Investments, Jente Klaver z VolkerWessels a Dimitri Peyskens z Bingoalu.

Postupne si vypracovali asi 3-minútový náskok a bojovali o prémie. Vrchársku na priepasnianskom Dlhom vŕšku vyhral slovenský jazdec Matúš Štoček, ktorý s dvomi súputníkmi v úniku dokázal navýšiť náskok na päť minúť a rovnako zvládol aj boj o druhú vrchársku prémiu na Babulicovom vrchu.

Rýchlostnú prémiu v Myjave už ovládol Dimitri Peyskens. Za Belgičanom prešli páskou Štoček a Klaver. Bod z pelotónu získal Amaud Grøndahl Jansen  z tímu Jayco. Štoček si po náročnom výstupe na Poľanu pripísal ďalších šesť vrchárskych bodov a bolo jasné, že v cieli pri Hlohovskom zámku pôjde na pódium víťazov. Slovák z tímu ATT Investments napokon zvládol aj poslednú prémiu, stúpanie z Vrboviec na Turú Lúku. Peter Sagan sa stále držal hlavného balíka jazdcov so svojimi tímovými kolegami. Desať kilometrov pred páskou už bol pelotón pohromade.

Pred cieľom najlepšie zabojoval Anders Foldager (Jayco AlUla) a stal sa novým lídrom pretekov. Druhým bol v cieli Jenno Berckmoes (Lotto Dstny) a tretí Lukáš Kubiš(Elkov – Kasper). Najlepšiu štvorku uzatváral Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step). Matúš Štoček  zvíťazil na všetkých horských prémiách a do tretej etapy si oblečie bodkovaný dres. Priebežné poradie i bodovaciu súťaž vedie priebežne Dán Foldager. Najlepším jazdcom do 25 rokov po II. etape je Gil Gelders (Soudal Quick-Step).

V rebríčku najlepších Slovákov si polepšil najviac Lukáš Kubiš, ktorý stráca už len päť sekúnd na vedúceho Martina Svrčka. Tretia epata povedie v piatok 28. júna opäť kopaničiarskym krajom. Pozrite si časový plán a miesta TU.

Zdroj: cycling-info.sk, okoloslovenska.com