Myjava, Poriadie 19. sept. 2023 | Pred Múzeom Slovenských národných rád v Myjave a pri pamätníku U Klasovitých v Poriadí prebehla slávnosť pri príležitosti 175. výročia vzniku a zasadania prvej Slovenskej národnej rady na našom území.
Okrem miestnych predstaviteľov samospráv a úradov, podpredsedu trenčianskej župy a zástupcu z radov OS SR, ju vrcholoví politici odignorovali.
Píše sa 19. september 1848. Štúr, Hurban a Hodža zasadajú v dome pani Kolényovej na Myjave za jedným stolom ako hlavný politický orgán v mene slovenského národa. Ide o prvé zasadnutie na území súčasnej Slovenskej republiky a tak sa Myjava prakticky stáva kolískou slovenského parlamentarizmu. Oduševnelí hurbanovci prednesú ľuďom na niekoľkotisícovom zhromaždení veľkolepú reč, vypovedajú v mene Slovenskej národnej rady poslušnosť uhorskej vláde a jej úradom a vyhlásia samostatnosť v rámci Uhorska. V nasledujúcich dňoch tzv. Septembrovej výpravy, sa vôbec prvýkrát v dejinách postavia Slováci za svoje národné a sociálne práva pod slovenskou trikolórou so zbraňou v ruke.
Vojsť do izby domu, kde sa naši národní dejatelia usídlili v tých rozhodujúcich časoch, niekoho možno prekvapí. Sú to skromné pomery na takú vzácnu, historickú chvíľu, akú tu Štúrovci vykonali. Len lavica v rohu miestnosti a menší, masívny stôl. Ešte pred vstupom do izby si však človek musí vsimnúť nižších dvier. Predsa len, kedysi takí vysokí ľudia ako dnes neboli. Zohnutie sa v týchto dverách by mal povinne spraviť každý politik, ktorý kedy vstúpi na pôdu Národnej rady Slovenskej republiky. Mal by vidieť, ako skromne to všetko začínalo. Aké majú slovenskí politici obrovské šťastie, že Slovenský národ sa na historickej osi Európy radí medzi víťazov a že vôbec majú možnosť zastupovať občanov pred ostatnými národmi a zasahovať zákonmi a hlasovaniami do životov miliónov ľudí prácou v parlamente. V Spojených štátoch, vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve, aj v Rusku, takmer všade vo svete pokladajú kultivované národy historické chvíle v boji o svoje práva za to najvzácnešie, k čomu dokážu morálne a z úcty k svojmu štátu vzhliadať.
Slovenskí politici výročie svojej 175 rokov trvajúcej práce – histórie slovenskej politiky odignorovali. Samozrejme, nebola to ich krv, ktorá tiekla za čias hurbanovských výprav, či Slovenského národného povstania. Chýba im však pokora a spomínaná úcta, chýba im uvedomenie si, pre koho vlastne pracujú a komu by mali slúžiť. Máme sa v dnešnej dobe až tak dobre, keď dokážeme na takéto dôležité chvíle v našej spoločnosti zabúdať? Či ľavica alebo pravica, tí čo sa hrdo bijú do pŕs za Slovensko, ale aj tí, čo vyzdvihujú európsku empatiu a solidaritu, všetci z nich sa dnešnou neúčasťou na slávnostnej chvíli v Myjave postavili do jedného radu hodného zatratenia. Hrdosť sa dá prejaviť práve účasťou na takomto podujatí. Empatiu a solidaritu sa dá prejaviť aj bežnému občanovi, susedovi, či obci, skrátka národu, z ktorého vzišli. Nie len rečami o európskej integrácii. Niet divu, politická kampaň predčasných volieb vrcholí. Je potrebné zamestnávať ľudí hádkami, potýčkami, populistickými rečami a chovaním, z ktorého má možno radosť asi len ten najtupší bulvár, pretože im naháňajú čísla na fantastické, obsahovo kvalitné a výpovedne hodnotné články. Apropo, okrem Televízie Myjava a Kopaničiarskych novín, sa na podujatí neukázalo žiadne nadregionálne médium.
Politická kultúra na Slovensku je dlhodobo problémová. Je to však vizitka nie len politikov, ale celej spoločnosti, z ktorej politici vzchádzajú. Preto si môžeme všetci nastaviť vlastné zrkadlo, aký máme vzťah k sebe samým a našim koreňom a tiež čo nám hovorí slovo česť. Možno ešte existuje spôsob, ako márnotratné putovanie do neznáma a hazardovanie s vlastnou budúcnosťou zastaviť.
FOTOGALÉRIA