Myjava, 1. máj 2023 | Myjava sa tradične na 1. mája, stala dejiskom Medzinárodných motokrosových pretekov o Československý pohár a o pohár mesta Myjavy.  Kamenný kopec privítal tisícky návštevníkov a jazdcov zo Slovenska, Česka, Maďarska a ďalších krajín, ktorí súťažili v kategóriách MX2, MX Open, ,,veteránskych’‘ MX4 a MX4+.

Videozostrih z prvomájového motokrosu na Myjave.

,,Atmosféra bola veľmi dobrá, prišlo kopec ľudí, hádam aj viac, ako minulý rok. Superfinále nemalo chyby, jazdci bojovali o každý meter, neboli roztiahnutí po celej trati, ale zvádzali súboje pokope,‘‘ hodnotil bývalý úspešný motokrosový jazdec a organizátor, Štefan Bučenec.

Špecialitou 55. ročníka myjavského motokrosu bola exhibičná jazda bývalých reprezentantov, ktorí dostali pamätnú plaketu, pretekársky dres s číslom veku a možnosť nasadnúť opäť na sedlo. Bola to pocta pre významné mená, ktoré s celoživotnou láskou a zapálením k športu na motorkách zabávali dlhé roky tisíce divákov na motokrosových dráhach. Niet divu, že sa niektorým z nich ani nechcelo zísť z trate a do očí sa tlačili slzy.

,,Keď si zaspomíname na tie minulé časy, kedy sme boli mladí, je to normálne. Podpisujú sa na nás roky. Sú to moji bývalí spolupútnici od ročníka 1962 po 1981, ktorí niečo znamenali pre slovenský motokros. Mojím veľkým súperom býval Janko Koniar, Karol Hill, Karol Lacko, Pagáčik a kopa ďalších. Chceli sme ako spestrenie pre divákov prejsť kolečko a zakývať im. Niektorí mladší závodia dodnes, tak držali plyn aj trochu dlhšie, ale aspoň sme si to trochu užili. Hlavne sme to prežili.‘‘

Ostrieľaný niekoľkonásobný myjavský majster s ďalšími nadšencami obnovil motokrosovú tradíciu na Myjave pred štvrťstoročím. Aj vďaka nim je metropola kopaníc v česko-slovenskej motospoločnosti známou značkou kvality. Hoci si Kamenný kopec prešiel rôznymi časmi a neraz za organizovaním stáli stovky hodín úprav trate, napriek tomu vždy privíta návštevníkov výborným zázemím. Ako hovorí Štefan Bučenec, človek musí byť pri pustení sa to takej roboty tak trochu blázon.

,,Ide hlavne o to, aby boli ľudia spokojní. Ja spokojný som, moji parťáci tiež. Hovoria, že toto bol posledný rok, ale my už to hovoríme od 50. ročníka. Viete, ja som trošku prepnutý. Keby som taký nebol a keby tí  ľudia okolo mňa nemali motokros v srdci, mohli sme mať s týmto všetkým pokoj. Keď to ale má človek v srdci, obetuje pre to všetko.‘‘

Víťazom kategórie MX4+ sa stal Ivan Černý (Orion racing), MX4 ovládol David Tomašek (711 Popper MX), v kategórii MX2 sa najlepšie darilo Čechovi Danielovi Mandysovi (MTX Racing) a MX Open vyhral Pavol Repčák (Orion racing). Víťazom kvalitou nabitého Superfinále sa stal Tomáš Kohút z Osička MX Team;

,,Prvá jazda bola pre mňa výborná, s druhou som až tak spokojný nebol. Mal som horší štart a nevedel som sa dostať do svojho tempa. Na konci som trochu šetril sily na superfinále, kde som sa sústredil hlavne na štart. Bolo tu 5-6 vyrovnaných chalanov, ktorýkoľvek z nich mohol vyhrať, nebolo to vôbec jednoduché. Trať bola fajn, na kameňoch sa ťažšie jazdí, ale každý máme rovnaké podmienky, takže sa s tým musíme vyrovnať. Pre mňa je Kamenný kopec pekný v tom, že sem príde najviac divákov z celého slovenského šampionátu a vždy tu je dobrá atmosféra.‘‘ Druhým pretekom Československého pohára bude 8. mája 2023 Memoriál Michaela Špačka v Holiciach. Kompletnú fotogalériu z motokrosu na Myjave nájdete TU.