Myjava, 3. sept. 2024 | Okrúhle 80. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania si na Myjave pripomenuli vypustením holubíc mieru, podujatia sa zúčastnili stovky detí a študentov z myjavských škôl.
Za prítomnosti vojenskej hudby z Banskej Bystrice položili kvety a vence z pamätníku SNP na myjavskom rínku predstavitelia samosprávy mesta Myjava, obcí kopaničiarskeho a podjavorinského regiónu, ale aj učitelia, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, členovia Mládežníckeho parlamentu v Myjave, aj hostia z vlády SR a štátnej správy.
,,Som veľmi hrdý na tento kraj, na vás a našich predkov. Kopaničiarsky kraj písal dejiny Slovenska veľkými písmenami.“ Začal svoj príhovor primátor mesta Myjava, Ľubomír Halabrín. ,,Treba si uvedomiť že toto boli obyčajní ľudia, ktorí žili obyčajný život a pochádzali z rodín pekárov pytlikárov, holičov alebo poľnohospodárov. Boli to mladí ľudia, ktorých zastihla doba nepripravených, pretože chceli žiť svoj krásny život, chceli milovať, a byť šťastní. Bohužiaľ ich život postavil pred iné rozhodovanie a rozhodli sa a my ich dnes musíme, máme tú česť a právo ich nazývať hrdinami našej doby.‘‘
Mesto pravidelne organizuje spomienkovú udalosť začiatkom školského roka, pretože týmto podujatím cieli predovšetkým na odkaz SNP pre mladú generáciu.
,,Bol som na viacerých spomienkových akciách pri príležitosti SNP a poviem narovinu, všade chýbali deti, mládež a mladí ľudia. Možno si teraz niektorí pomyslia svoje ale staršia a stredná generácia, krorá mala možnosť stretnúť sa s ľuďmi ktorí si tie doby pamätali to mala ako sa hovorí, z prvej ruky. Dnešná mládež je odkázaná len na odkazy, ktoré im dávajú tí, ktorí si ešte niečo pamätajú, alebo o tom počuli. Je to ťažká doba, ale treba na nich spomínať, pretože odkaz hrdinov, na ktorých tu dnes spomíname je tu pre vás a aby ste odovzdávali tento odkaz ďalším generáciám.‘‘ prihováral sa primátor námestiu, ktoré zaplnili deti a študenti z Myjavy.
,,SNP ponúka jedinečnú príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo nás ako národ spája a prečo je jednota v týchto časoch veľmi dôležitá. Hrdosť na Slovenské národné povstanie znamená budovať a rozvíjať našu národnú pamäť, ctiť si skutočných hrdinov, inšpirovať sa ich ľudským príbehom a vštepovať to mladým generáciám.‘‘ Povedal podpredseda vlády SR, Peter Kmec.
Na spomienkovej akcii verejne odovzdali Pamätné listy Milana Marečka desiatim členom a spolupracovníkom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Ocenení boli Michal Maliarik, Alžbeta Kutálková, Anna Mertelová, Ivan Hmirák, Ivan Šimo, Rudolf Náhlik, Pavol Holič, Mária Caltíková, Michal Bartek a Viera Feriancová.
,,Skutočným vlastencom nie je ten, kto máva zástavou, bije sa do pŕs a odvoláva sa na historické osobnosti, s ktorými nemá nič spoločné, ale ten, kto je pripravený obetovať svoje zdravie a život vo chvíli, keď je ohrozená existencia národa.‘‘ Odkázal pri mikrofóne poslanec európskeho parlamentu, Branislav Ondruš.