Myjava, 24. apr. 2023 | Asi sedemdesiat ľudí z Myjavy i ďalekého okolia sa zišlo v centre mesta na protestnej akcii pod názvom Spoločný pochod za mier.

Podobné pochody uskutočňujú občianski aktivisti vo viacerých mestách naprieč Slovenskom. Sú prezentované ako nestranné, apolitické a bez priameho organizátora. Hoci vzbudzujú u širšej verejnosti kontroverzie, napríklad pre prítomnosť ruských vlajok a výrokov, za ktoré ich niektoré médiá označujú za prostriedok ruskej propagandy, pochod v Myjave bol slušný, zaobišiel sa bez incidentov a bol podporený podobne zmýšľajúcimi ľuďmi z Moravy.

‚,,My vravíme, že sme organizátori všetci. Všetci tí, ktorí sú naši priatelia, prídu si vypočuť ostatných, alebo aj sami niečo povedať. Dlhé roky chodíme po Slovensku a spájame sa, chodíme na výstupy, robíme opekačky, a aj tu na Padelkoch robievame akciu, kde varíme guláš, udržiavame svoju komunitu a spoznávame sa.‘‘ uviedol Štefan Valla, jeden z aktérov na proteste.

,,Politici sa dnes radi v televízii a rádiu predbiehajú v tom, aká je inflácia, ako to ovplyvní naše peňaženky, koľko nábojov sa kde vyrobí a koľko diel sa kde pošle na Ukrajinu, tak ako by sa bavili o výrobe čokolády. Nikde nie je počuť o tom, ako by sa mohli začať robiť diplomatické jednania na skončenie tohto konfliktu. Nikde nie je počuť slovo mier, to akoby zakapalo,“ pripomenul pri mikrofóne Michal Maliarik a pre politikov dal do pozornosti kňaza, humanistu a filozofa Jána Maliarika, pôvodom z Myjavy, ktorého vystúpenie proti vojne v pražskom národnom divadle v roku 1916 takmer viedlo k jeho poprave. Rovnako aj v čase druhej svetovej vojny vyzýval európskych diktátorov k sadnutiu za rokovací stôl.

Pochod sa po výstupe rečníkov vydal z námestia k soche gen. M. R. Štefánika , kde si prítomní vypočuli jej historický príbeh a ďalej pokračovali k Múzeu SNR.

,,Dnešný protest bol za mier. Ale nie len na Ukrajine, ale na celom svete. Pretože to je len vyvrcholením globalistickej politiky. Mali by sme sa brániť a to pred akoukoľvek agresiou a nie iba tou vonkajšou, ale aj vnútornou. Robia nám dlhy, rozhadzujú s peniazmi, pritom ľuďom nedajú nič. Tridsať rokov nám nesvojprávne politické partaje likvidujú našu zem, rozkrádajú fabriky, rozpredávajú pôdu a tým nám berú aj naše životy. Veď je to proti listine základných práv a slobôd. Jediné, čo si nechajú, je tlačiť v cudzine peniaze.‘‘ reagoval jeden z rečniacich, Vladimír Prokeš.

,,Teší ma, že v dnešnej pohnutej dobe má ešte stále veľa ľudí potrebu hovoriť o tom, že jedna z najväčších hodnôt, akou je mier, im nie je ľahostajná. Sú ochotní prísť, prejsť kilometre a stáť v daždi a nepohodlí, vysloviť svoj názor slobodne a tak, aby bol počuť. Túto atmosféru vítam a som rada, že som sa toho mohla zúčastniť.‘‘ povedala právnička Judita Laššáková. Vyvrcholením pochodov bude ,,Celoslovenský pochod za mier a za znovunavrátenie RTVS občanom“ 5. mája v Bratislave.