Máme za sebou voľby, v ktorých sme po prvý raz volili kandidátov do miestnych samospráv a kandidátov do krajských zastupiteľstiev spoločne v jednom dni. Ich cieľom bolo prilákať viac ľudí k župným voľbám, ktorých sa v roku 2017 zúčastnilo len necelých 30% voličov. Volebná účasť 43,74% to aj potvrdila, avšak v porovnaní s účasťou v komunálnych voľbách v roku 2018 a 2022 nastal 2,5% pokles.

Veľkú podporu vyjadrili kopaničiari súčasnému predsedovi TSK Jaroslavovi Baškovi, ktorý v okrese získal takmer 77 % hlasov pri voľbe krajského župana.

,,Som hrdý na náš spoločný úspech a ešte viac sa teším na ďalšie výzvy, ktoré máme pred sebou. Všetkým kolegom županom, primátorom, starostom aj poslancom, ktorí dostali dôveru voličov, srdečne gratulujem a prajem veľa síl a energie do ďalšej práce. Verím, že sa nám podarí nadviazať na doterajšiu výbornú spoluprácu v prospech ľudí v regiónoch,‘‘ vyjadril sa krátko po voľbách staronový predseda.

Vo veľkej časti obcí na kopaniciach sa v prípade voľby starostu jednalo o formalitu a ľudia sa skôr mohli zamerať na zvolenie miestnych poslancov. V myjavskom okrese sa totiž o post hlavy samosprávy uchádzal až v deviatich prípadoch zo sedemnástich iba jediný kandidát.

Svoje mandáty v konkurencii obhájili Monika Malcová v Rudníku, Pavol Kováč v Starej Myjave, Ján Konečník v Krajnom, Peter Czere v Priepasnom a Štefan Antol v Košariskách. Novými starostami sú Ján Petráš v Brestovci a Igor Kubík v Jablonke. Ten však nemal protikandidáta. Najvyššia volebná účasť bola v Priepasnom, až 72,94% a najnižšia vo Vrbovciach, 37,80%. Celkovo sa dá povedať, že voľby neboli nijak vyhrotené a niesli sa v pokojnom duchu.

Silný mandát získal v Brezovej pod Bradlom doterajší primátor Jaroslav Ciran, ktorý sa zároveň stal aj krajským poslancom za okres Myjava v 44-člennom zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja. Miesto primátora obhájil so 79,79 percentami hlasov voličov pri 44,62-percentnej volebnej účasti v meste.

,,Ďakujem veľmi pekne za podporu. Som veľmi rád že to vyšlo vo voľbách primátora s obrovskou podporou, čo je vysvedčenie nielen mojej práce, ale všetkých mojich spolupracovníkov, všetkých, ktorým Brezová leží na srdci. Teším sa dvojnásobne, že Brezová bude mať po prvýkrát v histórii svojho poslanca na župe v Trenčíne. Verím, že nesklamem a že spolu s exprimátorom Myjavy budeme ťahať za jeden povraz pre naše mestá, pre naše obce, pre naše krásne kopanice‘‘, povedal J. Ciran.

Spojené voľby sa v Metropole pod slamou vyznačovali nízkou volebnou účasťou s relatívne jednoznačným výsledkom. K urnám prišlo 37,87 % oprávnených voličov. Pavel Halabrín sa po 20 rokoch gazdovania rozhodol ďalej nepokračovať vo funkcii primátora. Bude však naďalej okres obhajovať v krajskom zastupiteľstve, do ktorého bol zvolený s takmer 30 percentami všetkých hlasov a zostane aj mestským poslancom. Novým primátorom Myjavy sa stal jeho brat Ľubomír Halabrín s 56,14 % hlasmi voličov.

,,Zisk nadpolovičnej väčšiny všetkých platných hlasov je pre mňa nielen povzbudením, ale najmä záväzkom a ja si vážim každý jeden hlas, ktorý som od vás dostal. Cením si dôveru, ktorú ste mi prejavili a sľubujem vám, že ju nesklamem. Že môj slogan „Kvalitný tím – jasná vízia – zodpovednosť – skúsenosť – komunikácia“ nie je len prázdnym mottom, ale definíciou toho, s čím a na čom budeme odteraz spoločne pre lepšiu budúcnosť Myjavy pracovať,‘‘ prihovoril sa Myjavčanom nastávajúci primátor.

Titulná foto: Kopaničiarske noviny