Myjava, 14. mar. 2023 | V Myjave pribudne nový spôsob mobility pre občanov. Elektrické kolobežky firmy TIER budú v počte 50 ks do skúšobnej prevádzky uvedené od 23. marca.

,,Pôjde o jeden z pripravovaných projektov upokojovania dopravy v intraviláne mesta. Tie ďalšie, na ktorých samospráva pracuje, sa budú týkať značenia jazdných pruhov pre cyklistov v meste a dobudovania k tomu zodpovedajúcej cyklistickej infraštruktúry a čo je najdôležitejšie i najnáročnejšie – parkovacej politiky,‘‘ informuje Marek Hrin, hovorca myjavskej samosprávy.

V rámci zavedenia e-kolobežiek vznikne v celom meste vrátane časti Turá Lúka 34 miest určených na ich odloženie. Na základe využiteľnosti, rizikovosti niektorých úsekov či ohlasov sa budú dať pozície týchto virtuálnych parkovísk v budúcnosti ľubovoľne zmeniť. Mesto si od tejto skúšky sľubuje lepší komfort pre občanov a rýchlejšiu dopravu do nemocnice, na úrad, školy, ale rovnako aj ekologickejší spôsob dopravy. E-kolobežky bude poháňať lítiová batéria, ktorá bude zaškolenými pracovníkmi v prípade potreby ľahko vymenená. Na nájdenie a následné odomknutie kolobežky za aktivačný poplatok 1 euro slúži aplikácia v smartfóne, prostredníctvom ktorej budú platiť Myjavčania za minútu jazdy 20 centov.

Zdroj: myjava.sk

Hoci sú kolobežky vybavené rýchlomerom, osvetlením a smerovkami, jazdci by nemali zabúdať na svoju dostatočnú viditeľnosť napríklad prostredníctvom reflexných prvkov a predovšetkým dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Kolobežky by mali využívať ľudia od 18 rokov a jazdiť na nich možno primeranou rýchlosťou len po cestách a rovnako ich odstavovať na vyhradených parkoviskách alebo tak, aby neblokovali chodníky a cesty.

,,Kolobežky sú síce robustné a pomerné ťažké, ale aj tak pre istotu upozorňujeme tých, ktorí by s nimi mali nekalé úmysly, aby sa ich nepokúšali odhadzovať niekam do priekop, poškodzovať ich konštrukciu, či ich nebodaj odcudziť. Kolobežky majú svoj systém zabezpečenia, ktorý dokáže detekovať, či je kolobežka správne odstavená alebo len tak niekde položená na zemi, kde sa nachádza, či neprišlo k pokusu o jej poškodenie alebo krádež. Treba si uvedomiť, že zdieľané kolobežky majú byť pre nás prínosom, majú nám priniesť nové možnosti udržateľnej a ekologickej dopravy v rámci rozvoja mikromobility, ponúknuť alternatívu k tradičným formám mestskej dopravy.‘‘ uvádza M. Hrin.

Zdieľané siete e-kolobežiek sú čoraz dostupnejšie i v menších mestách a obciach. U časti populácie sa tešia obľube a ľudia vítajú účel rýchlej a šetrnej prepravy. Niektoré metropoly však prišli s obmedzovaním tohto druhu prostriedku, nakoľko e-kolobežkári nedodržiavaním pravidiel znižovali bezpečnosť na cestách a rovnako úlohu zohráva aj nervozita samotných vodičov ostatných dopravných prostriedkov. Bude preto na všetkých obyvateľoch a vzájomnom rešpekte, do akej miery sa nové e-kolobežky v Myjave osvedčia. Obyvatelia môžu svoje poznatky z praxe využívania kolobežiek, návrhy k parkoviskám, k bezpečnosti alebo k celkovému zlepšeniu fungovania systému zdieľaných kolobežiek v Myjave posielať na mail martin.pipa@myjava.sk

Titulka: Mesto Myjava. Zdroj informácií M. Hrin – mesto Myjava