Betlehem – čarovné miesto narodenia Ježiša Krista, klasicky neodmysliteľne patrí k vianočnej výzdobe v našich obciach a mestách. Líšia sa od seba sa veľkosťou, umeleckým spracovaním či použitým materiálom. My vám ale ukážeme taký, na ktorý len tak nenatrafíte. Museli sme sa preto vybrať pod Veľkú Javorinu, na Minifarmu.

Živý betlehem je taký veľký, že sa vo vnútri bez problémov zmestí celá rodina aj s hospodárskymi zvieratami. Postavili ho novembri, kedy sú brány pre návštevníkov zatvorené, bilancuje sa letná sezóna, všetci a všetko sa na farme pripravuje na zimu.

,,Chceli sme ukázať ľuďom, ako by mohol vyzerať taký skutočný betlehem. Dúfam, že ich sem príde čo najviac a bude sa im tu páčiť. Farmička je zazimovaná ako každý rok, sprístupnili sme však nejaké zvieratá v prvej prednej ohrádke. Návštevníci si majú  možnosť za dobrovoľný príspevok kúpiť krmivo, ktoré im môžu dať a pohladkať si ich.  Keďže sú Vianoce, nepýtame žiadne vstupné. Chceme, aby sa o betleheme dozvedelo čo najviac ľudí a prišli nás sem pozrieť,“ vysvetľuje farmár Anton Ježík alias Jozef, ktorý ľudí srdečne víta hneď pri vstupe.

Ak sem človek zavíta, iba pri betleheme a zvieratách rozhodne nezostane. Na vyhrievanej terase si môže vychutnať azda jeden z najlepších vianočných punčov na kopaniciach a jednoducho sa tešiť z príjemného prostredia, v obklopení prírody, všakovakých výbehov a zvieracích domčekov.

Na samotnej konštrukcii maštaľky, ktorá je vkusne prepojená s interiérom, zaujme zvonica s anjelským 200-ročným zvonom, ktorý vraj pri jednom zazvonení prinesie šťastie.

,,Myslím, že pochádza z Holandska, kde ho našla jedna slečna v starožitníctve a priniesla na Slovensko. Dostali sme sa k nemu tak, že ho jej otec práve pred Vianocami predával.“ 

Na budúci rok oslávi Minifarma na lubinských kopaniciach okrúhle 10. výročie sprístupnenia. Domáci spolu so zamestnancami každým rokom farmu zveľaďujú, aby nasledujúca návšteva pocestných nebola nikdy taká, ako tá predchádzajúca.

,,Snažíme sa skvalitňovať všetky služby. Novinkou je žltý traktor, na ktorom veríme, že sa už v lete budeme voziť. Takže okrem vozenia na koníkoch to bude ďalšia zaujímavosť. Snažíme sa, aby vždy niečo pribudlo, aby návštevníci zakaždým videli niečo viac a aby to nebolo všedné.‘‘

Ak by ste chceli živý betlehem pri ceste na zimnú Veľkú Javorinu navštíviť, alebo si sem jednoducho spraviť výlet, neobanujete. Domáci hovoria, že sa netreba báť prísť aj po tme, kedy má vraj miesto 100-krát krajšiu atmosféru. Či tak alebo onak, brány Minifarmy budú pre vás v predvianočnom čase otvorené od piatka do nedele, od 14. do 19. hodiny, okrem 24. decembra. Po Štedrom dni sa na vás domáci tešia každý deň v uvedených hodinách až do skončenia prázdnin.

Foto: Kopaničiarske noviny