Slovensko, 16. jan. 2023 | V sobotu 21. januára budú od 7. do 22. hodiny otvorené tisícky hlasovacích miestností. V referende budú Slováci rozhodovať o zmene ústavy. Hlasovací lístok pritom bude obsahovať jedinú otázku;

„Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou ústavy Slovenskej republiky?“

s možnosťou odpovede ÁNO, alebo NIE.

Vzor hlasovacieho lístka, zdroj: Facebook SMER-SD

Môžete voliť v okrsku, v ktorom ste zapísaní, alebo v ktoromkoľvek okrsku na základe hlasovacieho preukazu. Ak sa v deň konania referenda nebudete zdržiavať v mieste trvalého bydliska, môžete si o hlasovací preukaz požiadať od 3. januára už len osobne (alebo splnomocnenou osobou s úradne overeným splnomocnením) v obci, kde máte trvalý pobyt, a to najneskôr do 20. januára.

Iniciátorom referenda je strana SMER – SD, Hnutie Republika a ďalšie opozičné i mimoparlamentné strany. Organizátori vyzbierali v uplynulom roku potrebný počet platných hlasov (vyše 380 tisíc), po čom prezidentka Zuzana Čaputová 3. novembra 2022 referendum vyhlásila. Pôvodne malo obsahovať dve otázky, Ústavný súd však rozhodol, že otázka „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“ je v rozpore s právom a ústavou. Pre platnosť referenda by muselo prísť v sobotu k urnám viac ako 50 % oprávnených voličov, teda min. 2,2 milióna, z ktorých by viac ako polovica musela odpovedať ,,áno“. V prípade úspešného referenda by však následne musela hlasovať za predčasné voľby aj nadpolovičná väčšina v parlamente, teda minimálne 76 poslancov.

V histórii Slovenskej republiky doposiaľ prebehlo 8 referend. Jediné platné referendum s 52 % účasťou sa uskutočnilo v roku 2003. V ňom sa vtedy drvivá väčšina Slovákov vyjadrila za vstup Slovenska do Európskej únie.

Titulka: Ilustračná