Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na štvrtok 9. decembra pre západ a väčšinu stredu Slovenska výstrahu prvého stupňa pred snežením, snehovými jazykmi a tvorbou závejov.

AKTUALIZOVANÉ: “V okrese Myjava sa očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne väčšinou 10 až 20, vo vyšších polohách ojedinele 20 – 25 cm nového snehu. Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká“ – znie najnovšia výstraha druhého stupňa pred hustým snežením, ktoré by malo trvať počas celého štvrtka 9. decembra až do noci. Výstraha prvého stupňa pred tvorbou závejov a snehových jazykov vo štvrtok ostáva v okresoch Nové Mesto n/V a Myjava nezmenená.

Rýchlosť vetra by sa mala pohybovať v priebehu štvrtka do 10m/s s občasnými nárazmi do 20m/s. To môže s novými snehovými zrážkami spôsobovať ojedinele tvorbu závejov a jazykov.

Nasledujúci týždeň môžeme na kopaniciach očakávať polooblačné až oblačné počasie a denné teploty pohybujúce zväčša okolo 0°C, v noci môže klesnúť teplota pod -5 až -9°C, miestami a vo vyšších polohách ešte nižšie. Počasie by malo byť priaznivé pre udržanie snehovej vrstvy predbežne do polovice decembra. Obdobie pred Vianocami však zo skúsenosti býva sprevádzané oteplením.

SHMÚ zverejnil na sociálnej sieti klimatologické zhodnotenie 48. týždňa: “November bol v tomto roku už štvrtým mesiacom po sebe, kedy priemerná mesačná teplota vzduchu väčšinou dosiahla normálne hodnoty, pričom vykazovala kladné alebo záporné odchýlky od dlhodobého priemeru, ale tieto boli prevažne na úrovni niekoľkých desatín °C. “

Deficit zásoby vody k 5. 12. 2021, zdroj: SHMÚ

Podľa štatistík SHMÚ prevažovali začiatkom novembra na väčšine územia Slovenska suché podmienky s nedostatkom vlahy. K zlepšeniu situácie prispeli prehánky na konci mesiaca a začiatku decembra. Momentálne má región kopaníc pre toto obdobie primerané vlahové podmienky. Podľa štatistiky Deficitu zásoby vody (viď. obrázok) sú v našom regióne v pôdnom profile od 0 do 100 cm normálne podmienky s dostatkom vlahy s odchýlkou zrážok do + 20 mm obvyklej zásoby vody v pôde v danom období.

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám rásť. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️