Slovenský hydrometeorologický ústavy vydal na piatok 28. januára pre väčšinu Slovenska výstrahu pred vetrom. Prvý výstražný stupeň platí i pre okres Myjava, kde by od rána až do večerných hodín mal fúkať západný až severozápadný vietor s priemernou rýchlosťou 45km/h, v nárazoch až do 85km/h. Pre Nové Mesto nad Váhom je výstraha vydaná už od polnoci kvôli vetru na horách. Na hrebeňoch Bielych Karpát môže dosiahnuť rýchlosť v nárazoch až do 120 km/h.

,,Po prechodnom upokojení situácie v sobotu, sa opäť silno rozfúka v nedeľu. Pôjde o situáciu veľmi podobnú a prakticky sa zopakuje piatkový scenár. Cez našu oblasť postúpi od západu frontálny systém spojený s tlakovou nížou so stredom presúvajúcim sa zo Škandinávie, cez Pobaltie, ďalej na juhovýchod. Nedeľa bude ešte veternejšia ako piatok. Fúkať bude prevažne západný vietor rýchlosťou 20 až 40, pod Tatrami a na juhozápade miestami 45 až 60 km/h. Vietor tak môže po krátkom čase opäť ojedinele aj v nižších polohách dosiahnuť silu búrlivého vetra“ – uvádza meteorológ Cyril Siman v správe SHMÚ.

Aktualizované: SHMÚ doplnil v piatok výstrahy aj na 29. a 30. januára. V okrese Myjava a Nové Mesto n/V hrozí v sobotu od večera až do rána nasledujúceho dňa lokálne poľadovica. V nedeľu môžu obyvatelia Myjavských kopaníc očakávať silný vietor v nárazoch do 100km/h, je vyhlásený druhý výstražný stupeň. ,,Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká“ – uvádza sa vo varovaní hydrometeorologického ústavu. Pre okres Nového Mesta nad Váhom je na nedeľu vydaná výstraha prvého stupňa.

Vietor zoslabne až v noci na pondelok. Okrem vetra môžeme očakávať aj lokálne zrážky, nie je preto vylúčená ani snehová fujavica. Denná teplota by však pod bod mrazu cez víkend na kopaniciach klesnúť nemala.

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️