Malé Karpaty, 24. jan. 2023 | Turisti zo všetkých strán Brezovských Karpát sa chystajú na pre niekoho pätnásty, pre iného šestnásty ročník Zimného výstupu na Klenovú, ktorý sa skutoční v sobotu 28. januára 2023. Vítaní sú všetci milovníci prírody, ktorí sa radi kochajú pohľadmi na krajinu. Netreba zabudnúť si so sebou pribaliť aj nejakú šmakocinu na opekanie a dobrú náladu, v prípade hudobníkov aj inštrument.

Spoločný výstup organizuje napríklad Chtelnický turistický klub od krčmy u Bociana, turisti zo združenia HORA z Prašníka so zrazom pred obecným úradom a Turisti Brezofských Karpát z námestia v Brezovej, vo všetkých troch prípadoch so štartom o 8.30 hod. Na cieľové miesto sa však môže každý vybrať aj samostatne turistickými trasami z ľubovoľného miesta. Každoročne sa pri príležitosti výstupu stretávajú na Klenovej stovky turistov, ktorí okrem chôdze volia aj cestu na bežkách. Tentoraz sa však odporúča z pochopiteľného dôvodu nechať bežky doma.

Klenová je so svojimi 585 metrami najvyšším vrchom Brezovských Karpát. Vrchol porastený bukovým lesom je jednou z menej známych, ale obľúbených medzizastávok turistov a cyklistov aj vďaka 14 metrov vysokej drevenej rozhľadni. Postavená bola v roku 2015 ako protipožiarna monitorovacia veža a hoci je umiestnená v svahu pod vrchom, poskytuje pekné výhľady na okolie, či Považský Inovec. Klenová má aj vlastnú jaskyňu. Vchod do nej sa nachádza na severovýchodnom úbočí, avšak je priepasťovitá a verejnosti neprístupná. Zimujú v nej vzácne druhy netopierov, vďaka čomu ju nazývajú aj Netopieria.

Titulka: Turistické združenie Dolný Lopašov