Sobota 25. júna 2022 patrila v Kostolnom dobrovoľným hasičom. O pohár starostu obce a zároveň o body do tabuľky Inovecko-karpatskej hasičskej ligy si zasúťažilo na miestnom futbalovom ihrisku 6 ženských a 12 mužských tímov.

Minuloroční vicemajstri a domáci hasiči z DHZ Babulicov Vrch mali tradične vysoké ciele a snažili sa napodobniť druhé miesto spred roka. Hasičky dokonca obhajovali na trati prvenstvo. Zorganizovať súťaž zvládli na jedničku, avšak samotné prevedenie útokov nebolo ideálne a tak sa mužské družstvo len ťažko zmierovalo s konečným šiestym miestom.

,,Obidva útoky dostali vodu na 13. sekundu dopredu a pridal sa prestrek. Ale mali sme oboch iných prúdarov, čiže bude chvíľu trvať, kým sa ako tím zohráme. Jedného máme nového a druhého prúdara máme zraneného, tak si každú súťaž požičiavame,‘‘ zhodnotil útoky svojho domáceho tímu Ján Ferianec.

Víťazná trojica: 3. Jablonka, 2. Hrašné, 1. Podbranč Horná Dolina

Ženskému tímu zobral nádej na lepšie umiestnenie druhý útok klasifikovaný ako nedokončený a napokon skončil štvrtý. Trofeje domov brali hasičky Jablonky, Hrašného a Podbranča Hornej Doliny. Najlepšou a najrýchlejšou prúdarkou bola Beáta Jankovýchová s časom 16,74 :

,,Dnes to bolo celkom dobré. Tešila som sa na dnešok, pretože na domácej súťaži na prvom kole som kvôli škole nemala dostatok času, čiže som si tam prišla vyslovene iba odbehnúť útoky.  Minulé kolo som v Senici nebola, takže toto je konečne moja prvá IKHL-ka taká, aká má byť. Ešte ideme behať losovačku, to bude zaujímavé lebo sanie som nikdy nebehala. Bude to zážitok. Uvidíme, či budú mať vpredu vodu.‘‘

Povinný štamprlík hasičiek z Babulicovho Vrchu pred losovačkou.

Aby sme vysvetlili, čo losovačka znamená – je to vlastne behanie útoku s tým rozdielom, že jednotliví členovia tímu si losujú, na akej pozícii odbehnú útok. Razom sa tak mohol strojník ocitnúť s prúdnicou pri terči. Išlo však hlavne o zábavu. Mimochodom, hasičky z Podbranča vodu vpredu mali. Boli spomedzi ženských tímov najrýchlejšie.

Víťazná pózička najlepšieho prúdara R. Mullera v zastúpení Laca Trnku, vpravo Beáta Jankovýchová.
Hasičky Jablonky

Vráťme sa však k hlavnej súťaži. Tam neohrozene dominovali hasiči DHZ Pavlice, ktorí brali víťazstvá zo všetkých troch doterajších kôl. Ako jediní dokázali čas útoku v Kostolnom vtesnať pod 14 sekúnd (13,79). Najrýchlejším hasičom bol Richard Muller, ktorý zostrekol terčík za 13 sekúnd a 24 stotín.

,,Napriek pár chybičkám, ktoré sme si zapríčinili sami, nám trať sadla na výbornú. Béčko tím sa mohol umiestniť lepšie, ale tak je to aj o spoločných predsúťažných nastavení cieľov,‘‘ hovorí Laco Trnka, strojník DHZ Pavlice.

Víťazi v mužskej kategórii: 3. Topolecká, 2. Podbranč Horná Dolina, 1. Pavlice

Družstvo z okresu Trnava pravidelne behá Západoslovenskú hasičskú ligu, no tento rok sa premiérovo zaradilo aj medzi usporiadateľov kôl kopaničiarskej IKHL. Svojou kvalitou predbehli doposiaľ všetky tímy (minulý rok vyhrali 8 z 9 kôl) a preto ma zaujímalo, ako oni sami hodnotia tento rozdiel a v čom spočívajú ich výborné stabilné výsledky.

Pavlice vyhrali aj tretiu súťaž v poradí.

,,Chcel by som byť neutrálny, pretože tu beháme ešte len druhý rok a v našej domácej lige sa už všetci poznáme, takže k nej zatiaľ máme ľudsky bližšie. Úroveň pripravenosti súťaží je super. Je to tu veľmi dobre zorganizované. Čo sa výsledkov týka, sme tím a navzájom sa podporujeme. S tým, kto má niečo na srdci, sa spolu otvorene rozprávame a hneď riešime problém. Snažíme sa neustále zlepšovať. Chcem sa poďakovať chalanom, pretože ideme spoločne a bez každého jedného by sme tu nemohli byť.‘‘ dodáva L. Trnka a spolu s tímovým kolegom pozýva všetkých 13. augusta do Pavlíc na Dennú súťaž ZsHL a Nočnú súťaž IKHL. ,,Bude to veľká akcia, bude aj nejaká hudobná skupina, ale to sa nechajte prekvapiť‘‘, dodáva Filip Svetlík. Za Pavlicami skončili hasiči z DHZ Podbranč Horná Dolina a DHZ Topolecká.

Štvrtej Vrzávke síce nedali zemiakové medaily, svoj účel ale splnili aj chipsy.

,,V Kostolnom býva vždy veľmi kvalitná a rýchla súťaž. Držíme tu aj rekord prúdu, takže to tu máme radi. Dnes sme skončili tretí, ale mali sme určite na viac. Boli tam mierne zaváhania, ale celkovo hodnotím súťaž pozitívne. Domáci Babulicov Vrch to zorganizoval dobre, takže sme vlastne spokojní. Minulú sezónu sme boli pozliepaní, no túto sezónu sa snažíme tú ligu samozrejme vyhrať, tak ako každý iný. Pavlice si  idú svoju vlastnú ligu, ale snažíme sa ich dobehnúť. Máme nových chalanov, ktorí sa chytili a tento rok to proste valíme, čo to dá. No a na konci sezóny tie Pavlice dobehneme a dotiahneme titul k nám do Topoleckej, teda tam, kde aj patrí,‘‘ hovorí strojník Michal Mach. Práve v Topoleckej sa 2. júla uskutoční nasledujúce, 4. kolo IKHL a domácim určite nebude chýbať dostatočné odhodlanie predbehnúť svojich súperov a ukončiť víťaznú sériu Pavlíc.

Hasiči Topoleckej sa predstavili v nových dresoch. Na fotke Mišo Mach.

Titulná fotografia: Radosť tímov z Podbranča.

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY