slávnosti pod hajnicou

Vrch Hájnica nad obcou Haluzice so svojou výškou 341 metrov nepatrí medzi velikánov. Jeho zaoblený tvar bez vysokého porastu a otvorený výhľad do všetkých strán však  predurčujú toto miesto na krásne vyhliadky do Bošáckej doliny, na Biele Karpaty, aj širokú nivu Váhu a vrchy Považského Inovca. V roku 2013 bola na tomto mieste otvorená v rámci cezhraničnej spolupráce s Českou republikou malá rozhľadňa, pod ktorou sa konajú každoročne slávnosti spojené so symbolickým  poďakovaním za úrodu a hudobnými vystúpeniami. 

Na v poradí ôsmych slávnostiach, ktoré sa uskutočnili 26. septembra si mohli návštevníci vypočuť predstavenia ľudového súboru FS Bosák z Bošáce a Harmonikovej akadémie pána Jozefa Opatovského zo Soblahova. Pre deti sa na lúke konala šarkaniáda.

Harmonikári zo Soblahova

Prajeme si samozrejme, aby sme úrodu mali budúci rok minimálne takú, ako tento a ešte aj lepšiu. V našom kraji máme veľmi radi bohatú úrodu ovocia, pretože vieme, čo s ním. A o to viac potrebujeme v dnešnej dobe ovocie keď je treba tak veľa dezinfikovať – úsmevne začal svoj príhovor starosta obce Bošáca a predseda združenia obcí Mikroregiónu Bošáčka Daniel Juráček.

POMODLENIE AKO AKT VZÁJOMNOSTI

Na úvod slávnosti prebehlo tradičné ekumenické pomodlenie, ktorého sa podujal rímskokatolícky  farár Richard Jankovič z Bošáce  a Janka Drottnerová z ECAV Zemianske Podhradie.

Zmyslom podujatia je to, aby sa tu ľudia stretávali naprieč celým krajom, napriek odlišným náboženstvám a bez akéhokoľvek rozdielu, aby sa tu cítili dobre a spokojne.

Pán farár Jankovič, pani farárka Drottnerová a starosta Juráček

ZMYSEL PRE TURISTOV

Rozhľadňa na Veľkom Lopeníku je naša materská rozhľadňa. Ja hovorím, že Hájnica je taká jej dcéra. Je malá preto, lebo nebolo cieľom tu postaviť niečo veľké vzhľadom k tomu, že sa odtiaľto ponúka výhľad sám o sebe. Nemali sme ani toľko financií, tak sme  hľadali miesto, kde sme nemuseli riešiť nič náročné a veľké.  Hájnica bola jednou z prvý lastovičiek v Trenčianskom kraji a bola námetom pre tú v Soblahove, ktorá je väčšia. Aj mne by sa páčilo, keby mala o dve-tri poschodia viac, ale také plánujeme postaviť v iných lokalitách Bošáckej doliny.

V rámci turizmu sú Haluzice lákadlom kvôli tiesňave a kostolíku a tak rozhľadňa ponúka ďalšiu zaujímavú zastávku, ktorá dokáže spestriť návštevníkom okolia  Bošáce program. Prečo je vyhliadka postavená na mieste, odkiaľ je aj tak pekný výhľad?

Zmysel je ten, že keď máte malé deti a chcete ísť sem na kopec, tak im skúste povedať, ideme na kopec lebo tam je pekný výhľad. Tie deti sa na to asi vykašlú. Ale keď im poviete ideme na kopec, je tam rozhľadňa, hoci je malinká, ale už je tu, už  ich to môže viac zaujať.

KOMPLETNÚ FOTOGALÉRIU NÁJDETE V ODKAZE: https://www.zonerama.com/kopaniciarskenoviny/Album/7677210

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.