Brezová pod Bradlom, 4. sept. 2023 | Po viac ako dvoch mesiacoch si žiaci na Slovensku opäť sadli do školských lavíc. Otvorenie nového školského roka spojili v Brezovej so slávnostným pomenovaním základnej školy po významnom brezovskom rodákovi, Štefanovi Osuskom.

Pri tejto prísležitosti zavítal do mesta pod Bradlom minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský. Spolu s primátorom Jaroslavom Ciranom a riaditeľom ZŠ, Ladislavom Menkynom, odhalili tabuľku s novým menom školy.

,,Československá a na ňu nadväzujúca slovenská diplomacia má v Brezovej svoje hlboké korene. Myjavský kraj bol z tohto hľadiska veľmi úrodný. Pre nás by Štefan Osuský mal byť inšpiráciou a zrkadlom toho, ako sa my správame, pretože to bol práve on a jeho charakter, ktorý v kritických časoch československého vývoja rozhodoval a bojoval za demokratické hodnoty, ktorým veril celý život,’’ uviedol pre TV Brezová minister zahraničných vecí, Miroslav Wlachovský.

Foto: Mesto Brezová pod Bradlom.

Predstavitelia štátnych rezortov sa v Brezovej stretli na popud ministra školstva, ktorý vyzval svojich kolegov, aby otvorili školské roky na viacerých školách.

,,Najmä tým demonštrujeme istú symboliku našich hodnôt a postojov. Štefan Osuský bol príkladom demokratického politika. Dnes v celej Európe zápasíme o jej demokratickú podobu,’’ povedal minister školstva, Daniel Bútora.

V škole bola, okrem nového mena inštitúcie, rovnako inštalovaná panelová výstava o Štefanovi Osuskom. S radosťou v Brezovej privítali aj 28 prváčikov, ktorí dostali knihy od brezovských autorov Ani Konrádovej a Ľubomíry Mihálikovej, ako spomienku na prvý deň v škole. Pre nich už bude meno Štefan Osuský navždy spojené s detstvom a školským životom.

,,Doposiaľ na Slovensku neexistovalo nijaké zariadenie pomenované po tejto osobnosti. Tým, že Osuský je rodák z Brezovej, sa jeho meno na pôdu školy symbolicky vracia. Práve dlh staršej generácie voči mladým je ten, že si musíme tieto osobnosti vracať do našich životov,’’ uviedol historik a publicista Slavomír Michálek.

Info: Andrej Hacaj / TV Brezová.

Titulka: Mesto Brezová pod Bradlom.