Autor článku: F. Lhotský

Pod názvom Myjavskí kamasi začali výstavy troch  výtvarníkov z Myjavy  až po roku 2010, keď ešte v tom roku to bola  výstava štyroch výtvarníkov žijúcich na jednej ulici v Myjave s názvom Kamasi z ulice a v dobe dávnejšej bývali pravidlom s dvojročnými prestávkami  bienále myjavských výtvarníkov , kde sa zúčastňovalo viacero autorov výtvarnej tvorby. Posledná výstava sa uskutočnila v roku 2018 a  keďže prišla nútená prestávka spoločenských podujatí  aj v DK Samka Dudíka , o to viac sa mohli potešiť milovníci výtvarného umenia  v pondelok 9. mája, keď sa uskutočnila vernisáž výstavy Myjavských  kamasov t.j. trojice  najaktívnejších domácich  výtvarníkov – Vlada Pagáčika , Jara Hargaša a Viktora Vdoviaka .

Foto: F. Lhotský

Najstarší z nich a najskúsenejší – aj povolaním výtvarník, Vlado Pagáčik sa prestavuje tradičnou olejomaľbou s motívmi  prírody  a folklóru  ale   najmä svojou obľúbenou technikou paličkovania, ktorú už dokonale zvládol a dáva do nej  nie len tú tradičnú ale aj svojsky  modernú škálu obsahu.

Druhý, tiež už „senior“ je všestranne nadaný folklórny spevák a tanečník  Jaro Hargaš, ktorý okrem svojich malieb zameraných na prírodu a krajinky s domčekmi zasadenými do krásneho kopaničiarskeho prostredia, maľuje už prevažne špachtľou . Okrem obrazov, ktoré neobchádzajú ani folklórne dianie, má za sebou už aj zbierku básní a poviedok. Nezaprel sa ani na vernisáži výstavy, kde zaspieval  krásnu ľudovku.

Najmladším z trojice je Viktor Vdoviak, keramikár , ktorý však nepracuje vo svojom odbore ale na keramickú tvorbu nezanevrel, i keď ju v súčasnosti väčšinou  nahrádza olejovými maľbami a karikatúrami. Na výstave má okrem portrétov , folklórnych a  prírodných motívov aj maľby zvierat aj kreslené  karikatúry.

Foto: F. Lhotský

Výstavu, ktorá aj vám môže  priniesť  radosť a pokoj do duší v ustavičnom strese dnešných dní   a obohatenie obzoru, si môžete pozrieť v myjavskom DK do 20 mája.

Autor článku F. Lhotský

Fotografie: F. Lhotský

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️