Myjava, 12. júl 2023 |  Musíš v seba veriť, keď neverí nikto iný,  (S.Williams) a verili aj myjavskí juniorskí armwrestleri, verili sme aj my všetci, čo im fandíme, avšak  najväčšie nádeje do svojich zverencov vkladal Martin Klimek, tréner, predseda klubu, horlivý armwrestlera zároveň čerstvý hrdý otecko malého Oliverka.

Tréner našich štyroch reprezentantov sa v skorých ranných hodinách bezpečne dopravil do Ružomberka, kde im dal pred šampionátom ešte cenné rady, nechýbalo ani spoločné foto a „myjaváci“ sa pripojili k slovenskej juniorskej armwrestlingovej reprezentácii. Celá výprava sa vydala na ďalekú cestu do moldavského Kisiňova, kde sa v dňoch 9. – 12. júna 2023 konali juniorské majstrovstvá Európy v Pretláčaní rukou. Celý tím tvorilo 23 juniorov a junioriek z klubov z celého Slovenska pod vedením reprezentačného trénera Gabriela Harčaríka. 

Myjavský klub TJ AWK Spartak Myjava reprezentovali skúsený Peter Čeleš, juniori Patrik Durec a Nino Kontina a Nastasia Lillian Pastorková. Všetci mali určité očakávania,  ambície a ciele dosiahnuť na šampionáte, aj keď presne nevedeli aké športové dobrodružstvo a zápolenia na európskej úrovni ich čakajú. Podľa predbežných súpisiek, ako aj podľa slov reprezentačného trénera sa dalo očakávať, že to bude za posledné roky najsilnejší ročník ME s takmer deväťsto súťažiacimi, športovcami z 32 európskych krajín. Športovú halu Moldexpo v Kišinove ovládli juniori a juniorky všetkých váhových kategórií,  kde len napríklad výprava z Turecka mala okolo 150 členov a medzi ďalšie početné výpravy patrili reprezentácie z Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny.

Kišiňov, dejisko šampionátu.

Po niekoľkých hodinách na ceste,  s prespaním v Rumunsku,  výprava prekročila hranice Moldavska, čo bol už prvý malý úspech. Ubytovanie a váženie prebehlo bez komplikácií a naši reprezentanti čakali nabité dva súťažné dni, v nedeľu ľavačky a v pondelok  zápolenia pravačkou. V kvalifikačných zápasoch naši myjavskí armwrestleri bojovali v klasifikácii ako levy a každý z nich absolvoval viacero zaujímavých zápasov, aby sa postupne cez silné paže a zápästia európskej konkurencie prebojovali aspoň do vyšších kôl, prípadne do osemifinále.

Práve to sa podarilo nášmu Peťovi Čelešovi, ktorý sa po  mnohých ťažkých súbojoch prebojoval kvalifikáciou do semifinále a následne do veľkého finále, kde všetci očakávali ten najcennejší kov. Finále s najväčším vyzývateľom v jeho kategórii, s chorvátskym šampiónom Rinom Mašičom vo večerných hodinách sledovala celá slovenská reprezentácia a povzbudzovala Peťa pri tomto napínavom súboji tých najsilnejších zápästí v kategórii Youth23 90+kg. Vo všetkých kolách predviedol špičkové výkony a nakoniec sa jeho bojovnosť pretavila do získania titulu vicemajstra Európy a dostalo sa mu uznania od sympatického chorvátskeho bojovníka Rina, ktorý dokonca ovládol aj seniorské súboje v kategórii 110kg.

Na európskom šampionáte sa po prvý krát predstavili v silovom zapojení Patrik Durec a Nastasia Lillian Pastorková a aj keď zo všetkých síl bojovali o medailové pozície, vzhľadom na silnú európsku konkurenciu sa im tieto ciele vzdialili. Patrik v kategórii Junior 18 do 80 kg v súbojoch ľavou rukou  prekonal niekoľko európskych súperov napríklad z Gruzínska, Rumunska, prebojoval sa do vyšších kôl a  nakoniec si vybojoval super 6. miesto spomedzi takmer dvoch desiatok silných súperov. Paťo je veľký a ctižiadostivý bojovník, má veľmi veľký potenciál aj na medzinárodnej úrovni, avšak ešte potrebuje podobne, ako Nana, naberať skúsenosti zo súťaží a  sparingov.

Nino Kontina, ktorý bol úspešnejší na pravú ruku vo svojej kategórii a už mal skúsenosti z ME, sa postupne prebojovával do ďalších kôl, kde v jeho kategórii tiež súťažilo do dvadsiatky silných chalanov, Nakoniec v  kategórii Junior 18 do 75 kg vybojoval 8. miesto na pravačku.

Nastasia, nováčik na ME,  na ľavačku obsadila nepopulárne 4. miesto a určite pociťovala sklamanie, nakoľko mala vyššie ambície. Do  súboja, kde bola vyrovnanou súperkou, zasiahla sčasti ešte jej nevedomosť a chýbalo aj kúsok šťastia pri rozhodovaní medzinárodnými rozhodcami pri podaní protestu. V súboji so skúsenou súperkou takmer vôbec nezaostávala a k jej víťazstvu nechýbalo veľa. Čo k tomu  dodať. Len to, že treba byť taký silný a suverénny bojovník, aby takéto prekážky nestáli v ceste za víťazstvom.

Na druhý súťažný deň prebiehali súboje na pravú ruku, kde aj napriek optimistickým očakávaniam niektorí reprezentanti spod Javoriny obsadili nižšie pozície. Peťo v kategórii Youth 23 90+kg získal na pravú ruku 4. miesto,  v súťažné dni predvádzal vyčerpávajúce celodenné súboje a na Slovensku predstavuje špičku v junioroch. Je to bojovník pevný ako skala a po krátkom relaxe sa pripravuje na Majstrovstvá sveta v Kazachstane, na prelome augusta a septembra. Poctivá príprava, húževnatosť a sila, ktorou disponuje, mu dávajú šancu sa prebojovať na MS medzi tých najlepších.  

Do budúceho roka majú všetci čas si doladiť formu, získať väčšiu silu, zlepšiť techniku a v plnej paráde sa prezentovať na európskom šampionáte v Bratislave. Nakoľko sa budú ME konať na domácej pôde veríme, že fanúšikovská základňa bude v hojnom počte, čo im dodá ešte väčšiu silu a odhodlanie víťaziť.

Nana, Peťo, Patrik aj Nino  budú aj ďalej trénovať a zvyšovaťsi svoju výkonnosť, aby ukázali aký potenciál sa v nich ešte skrýva i keď tréner Martin neskrýval pri  hodnotení šampionátu sklamanie hlavne u tých 17 ročných, povzbudil ich, ale zároveň aj poučil o ich slabých miestach.

Na tomto vrcholnom podujatí si naši mladí juniori mohli vyskúšať silu a porovnať svoje silné paže so súťažiacimi z iných európskych krajín a  získať ďalšie cenné skúsenosti zo vzájomných súbojov, pričom na základe videí zo zápasov  si budú dolaďovať techniku.

Prekážky sú to, čo vidíš, keď sa prestaneš pozerať na svoj cieľ a dúfajme, že myjavskí armwrestleri prekážky neuvidia a budú sa sústrediť len na svoj cieľ byť tým najlepšími v tomto zaujímavom a pomerne mladom športe na Slovensku.

Myjavský klub je otvorený novým tváram, silným rukám, výzvam a súbojom tých, ktorých tento krásny šport očaril a zaujal a tréner Martin Klimek rád zasvätí do„tajov“ armwrestlingu všetkých nadšencov, pretože ako sa hovorí ak neskúsiš, nevieš  ako chutí armwrestling.

Vďaka patrí aj reprezentačnému trénerovi Gabrielovi Harčaríkovi, ktorý svojich juniorských zverencov úspešne a bezpečne priviedol na šampionát, zdieľal s nimi krásne výhry aj nepopulárne prehry, nakopol ich v ďalších zápoleniach, radil im a podieľal sa na organizácii ich pobytu od začiatku až do konca. A vďaka patrí aj Peťovi Čelešovi, ktorý okrem toho, že odviedol super výkon na športovej scéne, predviedol aj bezpečnú a náročnú jazdu pri preprave juniorov do krajiny šampionátu a späť domov.

Spoločné piatkové tréningy pod vedením trénera Martina Klimeka sú dôkazom toho, že športovci sa zlepšujú tým, žesi cibria a ladia techniku a pri organizovaní sparingov s inými slovenskými a českými klubmi, prehlbujú priateľstvá, i keď sú na športovom poli súpermi. Ak by sme to zhodnotili už podľa súťaží, ktorých sa postupne zúčastňovali, tak myjavský tím výkonnostne vyrástol a  dúfajme, že bude napredovať. V priebehu roka sa uskutoční mnoho domácich aj medzinárodných súťaží, kde môžu zúročiť predchádzajúce skúsenosti, využijú svoj skrytý potenciál, budú na sebe pracovať a s veľkým  nasadením v top forme ďalej súťažiť, pretože víťazstvo patrí pripraveným.

Autor: Michaela Macejková, úprava redakciou.

Foto: ME v Moldavsku, Michaela Macejková.