V dnešnej dobe hlavne v súvislosti s konfliktom na Ukrajine panuje medzi ľuďmi možno ešte väčšia nervozita, ako tomu bolo v čase pandémie covidu. Myjavskej samospráve by ani nenapadlo, kam až protichodné nálady v spoločnosti dospejú. Cieľom kritiky sa totiž stal strom, teda skôr to, čo je na ňom.

,,Začiatkom mája totiž mailové adresy, messengery a sociálne siete zaplnili nie práve lichotivé vyjadrenia, že čo to tu máme za máj, čo na ňom robí vlajka Ukrajiny, že takto máj nikdy nevyzeral, je to hanba a podobne.‘‘ – uvádza na sociálnej sieti hovorca Myjavy Marek Hrin.

Myjava postavila máj 29. apríla na námestí v tradičných myjavských farbách, ktorými sú žltá, modrá a biela. Stužky na strom uviazali dievky v kroji za hudby Folklórneho súboru Kopaničiar a prítomnosti asi stovky Myjavčanov. Tieto farby sa na máji v Myjave vyskytujú podľa dochovaných archívov minimálne 16 rokov.

,,Tá vlajka je jednoducho myjavská. A ak si ju aj niekto nestihol za ten čas každoročne na máji všimnúť, mal a má možnosť vidieť ju na budove mestského úradu. Každý deň.‘‘

Myjava v tom nie je sama. Pre viacero miest a obcí na Slovensku je táto farebná kombinácia samozrejmá a používajú ich v oficiálnych symboloch. Iba na kopaniciach používa v erbe podobné farby napríklad Jablonka, Polianka, Brestovec, Turá Lúka či Podkylava.

,,Farby svojho mesta si tento rok odrazu všimli aj v Michalovciach, v Trnave a ďalších obciach. A keďže ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré, veríme, že aspoň si to ľudia teraz lepšie zapamätajú a budú konečne vedieť, aké farby má mestská vlajka.‘‘

V júni čaká Myjavu folklórny festival,  mesto sa vtedy rovnako ‘‘oblečie‘‘ do svojich farieb.

,,Počas Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava v roku 2019 zdobili lampy verejného osvetlenia dva druhy vlajok. Žlté s modrými kohútikmi a modré s bielymi kohútikmi. Rovnako to bude aj v roku 2022‘‘, dodáva Marek Hrin, pričom uvádza, že pre takúto farebnú kombináciu sa mesto rozhodlo z praktických dôvodov, keďže biela sa najľahšie zašpiní.

Túto situáciu však môžeme brať aj z druhého uhľa pohľadu. Možno to nie je Myjava, ktorá postavila máj “s farbami Ukrajiny“, ale to Ukrajinci používajú myjavské farby všade vo svojej krajine. Len o tom ešte nevedia.

O erbe Myjavy

Myjavský erb tvorí strieborná resp. biela ryba s modrým trojvrším, nad ktorým vychádza žlté slnko. Erb má korene už v 16. storočí, teda v čase, kedy ešte pôvodná Myjava ležala položená vyššie na toku rovnomennej rieky. Jestvuje domnienka, že práve rieka mohla byť dôvodom pre rybu v erbe. Zaujímavejšie vysvetlenie ale ponúka symbolika ryby ako kresťanského symbolu Krista. V čase národného obrodenia začala Myjava používať spomínané slnko a trojvršie – úsvit resp. začiatok nového života. Modrá farba mohla odkazovať či už na tradičné farby špecifické pre folklór, ako aj zástavy dobrovoľníckych oddielov v meruôsmom roku. Štúrovci si do západoslovanskej červeno-bielej kombinácie prisvojili modrú po vzore juhoslovanských národov. Za tieto i ďalšie úpravy pečate vtedy obvinila Nitrianska stolica Myjavčanov z vlastizrady.

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️