Čierna Hora, 21. aug. 2022 / Ženský tím Spartaka Myjava má za sebou najúspešnejšiu sezónu v histórii klubu. Tím z Metropoly pod slamou dokázal vyhral prvú ligu, čo mu zaručilo účinkovanie v ženskej Lige majstrov. Okrem toho sa však Myjavčanky stali aj majsterkami Slovenska v malom futbale a dorastenky ovládli majstrovstvá SR WU19.

Ligomajstrový kvalifikačný los im prisúdil majsterky z Čiernej Hory a Albánska. Oba duely sa mali odohrať v Čiernej Hore 18. a 21. augusta na štadióne OFK Petrovac, kde Myjavčanky najskôr museli vyzvať tím FK Breznica Pljevlja a len v prípade úspechu by konfrontovali najvyššie nasadený tím KF Vllaznia.

V letnej príprave sa ženy stretli s veľmi kvalitnými tímami z Maďarska – majsterkami Ferencváros Budapešť, Eto Gyor, Astra Hungary, poľským tímom Czarny Sosnowiec, absolvovali sústredenie v Chorvátsku a na novú sezónu sa dôkladne pripravovali aj v domácom prostredí tréningovými procesmi. Mnohé z hráčok sa zapojili aj do zrazu ženskej reprezentácie. Prvá liga odštartovala 7. augusta a Myjavčanky ešte pred odcestovaním na kľúčové zápasy na Balkán stihli odohrať tri kolá, v ktorých porazili GFC Regionálnu Akadémiu 3-1, prehrali v Bratislave s rivalkami zo Slovana 1-3 a na domácej pôde naposledy deklasovali Žilinu 15-0.

Na ceste za kvalifikačnými zápasmi. Zdroj: FB Spartak Myjava ŽENY – oficiálna stránka

Majsterky Slovenska sa cestou do Podgorice zastavili pri chorvátskom pobreží, kde absolvovali pred historickými zápasmi Ligy majstrov regeneračné tréningy. Ťažko povedať či pri ňom myšlienkami zostali, pretože vývoj zápasu v prvom polčase rozhodne nebol podľa ich predstáv. V 20. minúte svietilo na tabuli 2-0 pre Breznicu. Po druhom góle hráčky Breznice poľavili v defenzíve, čo využila na strelenie kontaktného gólu v 26. minúte nebránená Retkesová, ktorá tak živila nádej na otočenie výsledku. Po polčasovej prestávke pôsobili Myjavčanky lepšie, čo sa odzrkadlilo vo vytvorení niekoľko sľubných šancí. V jednej z nich prenikla do šestnástky Bogorová, ktorá bola nedovolene zastavená a rozhodca nariadil pokutový kop. Ten faulovaná aj premenila a v 76. minúte sa začínalo odznovu, pravda, už s menej silami a na trávniku, ktorý nepôsobil najlepším dojmom. V závere zápasu sa šance striedali na jednej aj druhej strane, ale úspešnejšie boli opäť Myjavčanky, ktoré zásluhou Retkesovej strhli v 85. minúte víťazstvo na svoju stranu. Tak zavŕšili nádherný obrat a mohli sa tešiť na silného majstra Albánska, ktorý disponuje kádrom s profesionálnymi hráčkami zo zámoria. Favorit bol jednoznačný, ako sa ale hovorí, lopta je guľatá.

Vllaznia ukazovala od úvodu svoju dominanciu vo všetkých štatistických smeroch, Myjavčanky ale boli odhodlané uhrať čo najlepší výsledok, udržať loptu čo najdlhšie na svojich kopačkách a vybojovali si niekoľko náznakov šancí. Tešili sa však súperky, keď sa po dorážke strely v 44. minúte ujali vedenia. Tlak na myjavskú bránu nepoľavil ani v druhom polčase, všetky šance ale zostali nevyužité. Myjavčanky v závere náročného zápasu už nedokázali vyvinúť tlak pre ohrozenie brány súpera a tak s mimoriadne favorizovaným súperom prehrali 0-1. Napriek stopke v európskej súťaži súťaží reprezentovali klub a Slovensko výborne a uhrali dôstojné výsledky.

Myjavčanky uhrali s favoritom dobrý výsledok. Zdroj: FB Spartak Myjava ŽENY – oficiálna stránka

„Samozrejme, že nás to mrzí, ale musíme brať do úvahy, že súper bol naozaj silný a patril medzi najlepšie nasadené tímy v súťaži. Takže sme vedeli, že to s ním bude veľmi ťažké. Mnohí čakali, že sa zápas skončí s horším výsledkom pre nás. My sme sa snažili po víťazstve nad Breznicou na finále skupiny pripraviť čo najlepšie a chceli sme zabojovať o čo najlepší výsledok,“ komentovala výsledok trénerka Iveta Neveďalová.

Na záver ďakujeme ženám Spartaka Myjava za reprezentovanie kopaničiarskeho kraja a Slovenska. Ukázali, že majú na to konkurovať tímom na vysokej medzinárodnej úrovni. Prajeme im všetko dobré v súčasnej sezóne, aby si prípadne takúto cestu do pohárovej Európy zopakovali aj o rok.

Zdroj titulnej fotografie: FB Spartak Myjava ŽENY – oficiálna stránka. Zdroj informácií: www.spartakmyjava.sk