Bratislava, 13. nov. 2022 / Už to možno nie je taký mocný ošiaľ, ako pred vyše desiatimi rokmi, no na zápasy Myjavy si predsa len nachádza vďaka výkonom futbalistov cestu viac a viac ľudí.

Vedenie klubu si od roku 2016 po prekvapivom odhlásení z Fortuna ligy časť fanúšikov pohnevalo. Hoci by sme radi stále chceli vidieť na ihrisku Myjavy behať najlepšie slovenské tímy, azda len čas ukázal, čo toto rozhodnutie spôsobilo. Emócie časom opadnú a to čo bývalo, už nie je. Množstvo oveľa väčších a slávnejších klubov dnes pôsobí v nižších súťažiach, ďalšie sa premenili na dočasné odrazové mostíky pre zahraničných hráčov s kontroverznou kvalitou, ktorí nemajú ku klubu ani bližšie puto, než to pracovné. Nedávno finančné problémy rivala Myjavy vymazali (nateraz) z futbalovej mapy úplne. Bez miliónov od sponzorov, ktoré by boli klasicky v slovenských podmienkach možné jedine predaním klubu a tým pádom zas len otáznym chvíľkovým umiestnením na výslní s nejasným koncom, by Myjava buď stagnovala, alebo by na tom bola horšie, ako dnes. Ale to už je rovina špekulácií.

Kopaničiari sa po reštarte a obmene tímu ‚,vykopali‘‘ zo 4. ligy opäť medzi 25 najlepších klubov na Slovensku a naďalej si zachovali dôležité postavenie, ktoré klub zohráva vo výchove hráčov pre seba aj okolité obce a mestá. Ťažko dnes povedať, čo by bolo, ak by sa tá trpká skúsenosť pred rokmi nestala, treba však rátať s tým, čo je teraz. Toho, kto zanevrel na myjavský futbal nepresvedčí nič, avšak v súčasnosti môže prísť na stále pekný štadión a rovnako si užiť futbal ako pred rokmi. Veď aj druhá liga ponúka zvučné mená a ak má predsa človek k tímu vzťah, je jedno, či hrá s tým alebo oným.

Zdroj: Spartak Myjava / Vladimír Pyxel Domen

Fanúšikov Myjavy by pravdepodobne aj tak stále závideli v nejedenom prvoligovom klube. Počas jesenných výjazdov šli za svojím tímom do všetkých krajov republiky. Desiatky sa ich zišli aj v poslednom zápase v Petržalke s domácim FC, s ktorým majú kopaničiari okrem farieb spoločné aj priateľsko-rivalské väzby. Pred takmer 600 divákmi sa zrodila remíza 1-1. Skóre prvýkrát zmenil v 47.minúte domáci Sliacky, na čo Petržalka odpovedala o 5 minúť ďalším gólom, ale do vlastnej brány. Loptou nešťastne rozvlnil svoju domácu sieť niekdajší hráč prvoligovej Myjavy, Filip Oršula. Na umelej tráve v Ovsišti sa vyšantil rozhodca s ôsmimi žltými kartami a prišla aj jedna červená, a to pre trénera Myjavy Lukáša Kaplana, ktorý sa musel porúčať mimo ihriska. Na lavičke ho zastúpil asistent Daniel Kvasnica, ktorý zhodnotil po konečnom hvizde zápas takto:

 „Myslím, že dnes sme videli zaujímavý a kombinačný zápas, ktorý sa odohrával najmä medzi šestnástkami a s minimom šancí. Cez prestávku sme hráčov upozorňovali na dobrý vstup do druhého polčasu, čo sa nám teda nepodarilo. Našťastie, s prispením domáceho hráča sme vyrovnali. Myslím, že chlapci pracovali dobre, nepúšťali sme súpera takmer do žiadnych príležitostí. Tá dnešná remíza je zaslúžená. Samozrejme, na konci už bolo vidno, že chalani sú po dvoch anglických týždňoch dosť unavení. Ja im gratulujem k priebežnému tretiemu miestu, zaslúžia si za to pochvalu.“

Myjavčania budú ako nováčik súťaže zimovať na výbornom treťom, respektíve štvrtom mieste (okrem prvého Prešova a druhých Košíc môže Myjavu predbehnúť len Šamorín v prípade, ak by v dohrávke 17. novembra zdolal Trebišov). V sedemnástich zápasoch zaznamenali 8 výhier, 4 remízy a 5 prehier s gólovým skóre 24-20 a 28 bodmi. Pohárovú stopku pre túto sezónu vystavil Myjave v osemfinále Trenčín po hladkom víťazstve 5-0. Kopaničiari sa naposledy dostali v Slovnaft Cupe tak vysoko v sezóne 2016/2017. Najbližší ligový zápas odohrajú až koncom februára.

Titulka: video Spartak Myjava