covid automat od 27. 9. zdroj korona.gov

Okres Myjava prechádza od pondelka 27. septembra do prvého stupňa ohrozenia podľa rozdelenia Covid automatu. Opäť bohužiaľ musíme počítať so zmenami, ktoré prechod do horšej farby spôsobí.

Myjavský okres patrí v celoslovenskom merítku zaočkovanosti medzi tie lepšie okresy. Celkovo 47,8% ľudí ma podané obe dávky vakcíny a ak berieme do úvahy len obyvateľstvo nad 50 rokov, tak už takmer dve tretiny – 62,4%. Na získanie žolíka, ktorý by mohol myjavský okres posunúť o stupeň nižšie je potrebných 65%, teda momentálne v prepočte asi 300 ľudí. Vzhľadom na súčasné nízke pribúdanie zaočkovaných je však otázne, keby túto hranicu Myjava prekročí.

Susednému okresu Nové Mesto nad Váhom chýba do získania výhody 1 600 očkovaných obyvateľov nad 50 rokov. Radnica v Novom Meste sa dokonca  rozhodla motivovať ľudí tzv. Tombolou zdravého Novomešťana. Tá bola spustená v pondelok, no nestretla sa u celej širokej verejnosti podľa reakcií na sociálnych sieťach s pochopením. Mesto tým chce motivovať ľudí, ktorí s očkovaním ešte váhajú.

Hlavné zmeny a opatrenia, s ktorými sa kopaničiari (najmä neočkovaní a netestovaní) v myjavskom okrese budú musieť vysporiadať

  • Rúška v interiéroch obchodov musíte nahradiť respirátorom. Pri hromadných podujatiach musíte mať aj v exteriéri na vzdialenosť menšiu ako dva metre aspoň rúško
  • Režim Základ, teda neočkovaní, netestovaní a tí, ktorí neprekonali ochorenie v posledných 180 dňoch sa nedostanú dovnútra reštaurácií, barov a podobných prevádzok. Povolený v tomto režime je len okienkový predaj a rozvoz
  • V obchodoch a službách bude povolený max. 1 človek na 15 metrov štvorcových.
  • Základ by nemal mať prístup ani do fitness centier a ubytovacích zariadení. Takisto plavárne sú zakázané, pre režim OTP je povolených maximálne 25% a pre kompletne zaočkovaných 50% kapacity plavárne
  • Múzeá, galérie, knižnice, kostoly – pre Základ 1 osoba na 15m2
  • Športy sa v režime Základ budú hrať bez divákov
  • Svadby, kary, oslavy, večierky a prevádzky verejného stravovania v Základe nepovolené, v režime OTP max. 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri, kompletne zaočkovaní 50 v inter. a 80 v ext.
  • Obrady (krst, sobáš, pohreb) v Základe max. 10 účastníkov

Kde sa dá na kopaniciach otestovať?

NsP Myjava naďalej vykonáva testovanie Ag testami, každý deň zvyčajne od rána do 14.30h. PCR testovanie je možné za individuálnych podmienok a po požiadaní cez systém NCZI. Druhým miestom, kde sa dá v našom regióne otestovať je Poliklinika v Starej Turej, v pondelok, stredu a v piatok od ôsmej do desiatej.

  • Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.