Myjava, 17. nov. 2023 | Devätnásty ročník obľúbeného festivalu Frankieho Vianoce v divadle prinesie na Myjavu zaujímavé herecké obsadenie a kopec zábavy.

Počas troch dní od 7. do 9. decembra sa v Kultúrnom dome Samka Dudíka uskutoční sedem predstavení, na námestie prídu s koncertom Funny Fellows a chýbať nebude ani ceremoniál, pri ktorom pribudnú na Terasu slávy dve mená česko-slovenských osobností z oblasti kultúry.

,,Program som sa snažil vyskladať tak, aby bol zaujímavý pre ľudí z Myjavy a okolia a aby boli Vianoce v divadle 2023 herecky obsadené aj pre moju spokojnosť,‘‘ povedal Samuel Kňazský z Divadelného združenia Korbáč Myjava. A hoci sa podľa jeho slov “vzhľadom na obsadenosť a povinnosti hercov nedá všetko urobiť ako si do bodky predstavuje“, úlohu manažéra festivalu si plní na sto percent.

,,Človek, ktorý mi vždy pomôže a nikdy nepovie nie, je Janko Madluška. Čo sa týka Divadla Korbáč, každoročne vystupujeme v Trnovcoch na folklórnom festivale, inak to vlastne riadim sám. K iným samostatným predstaveniam sa momentálne nepribližujeme, je to možno otázka budúcnosti.‘‘

Foto: V. Pyxel Domen

Aj tento rok sa podarilo prilákať Samovi Kňazskému zvučné mená. Prezidentom festivalu je Ady Hajdu, ktorý si tiež zahrá s Lukášom Latinákom a Robom Jakabom vo francúzskej komédii Cleménta Michela „Účet“. Ďalšia komédia, tento raz melancholická, má názov Jakub a jeho pán; Pocta Denisovi Diderotovi v troch dejstvách a predstavia sa v nej napríklad Marián Miezga, Juraj Kemka, Anna Šišková a mnohí ďalší.

,,Štvrtkové predstavenie Účet a predstavenie Astorky Korzo sú komediálne. V piatok bude Koštovka Bibiany Ondrejkovej v reštaurácii TOBB Stará Myjava, ktorá má medzi divákmi veľkú obľubu. Každoročne by sme to chceli opakovať s inými hosťami, aby jadro zostalo, ale menil sa dej a stále tam bola nejaká improvizácia pre celkovú pestrosť.‘‘

Zdroj: kultura.myjava.sk

Medzi milovníkmi humornej scény určite zapôsobí meno známeho zabávača a herca, Miroslava Donutila. Ten si na javisko odbehne “Na kus reči“ a okrem toho na Myjave stihne odhaliť aj svoju tabuľku na Terase slávy, rovnako ako legendárna filmová a divadelná herečka, Žofia Martišová.

,,Pána Donutila som chcel na terasu slávy už dlhšie, som rád že sa to podarilo. Bude reprezentovať českú stranu a má vlastne takú talkshow, v ktorej vystupuje sám. Pani Martišová je veľké meno nitrianskeho divadla, hrá tam prakticky celý život. Vianoce v divadle, to nie sú len herci, ktorí hrajú vo filmoch, takže z pohľadu divadelného prostredia padla myšlienka práve na pani Martišovú.“

Foto: V. Pyxel Domen

Ak sme na začiatku článku zmenili, že nie všetko sa vždy v prípade zostavovania programu pre zaneprázdnenosť hercov podarí, už na ďalší rok budú mať Vianoce v divadne okrúhle 20. výročie. Môžeme sa teda tešiť na niečo špeciálne?   

,,Ešte ani nemáme za sebou 19. ročník, ale už plánujem ďalší. S jedným divadlom som už dohodnutý a chcem na Myjavu zavolať také osobnosti, ktoré majú  vybookované termíny aj na rok a pol dopredu. Takže musím to už teraz riešiť . Mám teda plány, ale nerád by som ešte prezrádzal viac lebo ak sa náhodou niečo nepodarí, bol by som smutný a nechcem sklamať ľudí. Zatiaľ teda nebudem predbiehať.

Keď ale preskočím na tento ročník, pre mňa a aj čo môžeme odsledovať z predaja lístkov, určite je trhákom pán Donutil. Teším sa ale na každý jeden deň, pretože celý program bude veselý, komediálny a stretne sa u nás dobrá partia hercov,‘‘ dodal S. Kňazský.

Frankieho Vianoce v Divadle 2023 finančne podporilo z rozpočtu mesto Myjava a uskutočniť sa môže aj vďaka spolupráci s partnermi a sponzormi festivalu. Kompletný program festivalu si môžete pozrieť TU.

Predpredaj vstupeniek je spustený v kancelárii KD Samka Dudíka alebo na kultura.myjava.sk

Titulka: internet, graf. úprava redakcie.